Przykład wyrównania osnowy z punktami mierzonymi RTN oraz tachimetrycznie

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przykład wyrównania osnowy z punktami mierzonymi RTN oraz tachimetrycznie - dotyczy użycia modułu Wyrównanie ścisłe osnów 3D i GNSS.

Przykład wyrównania osnowy z punktami mierzonymi RTN oraz tachimetrycznie
Kategorie Moduły obliczeniowe
Ścieżka w programie Obliczenia -> Wyrównanie ścisłe osnów 3D i GNSS
Powiązania
Wyrównanie swobodne
Import wektorów GNSS z programu GNSS Solutions
Import wektorów z programu GEONET
Import danych z instrumentów Leica
Import wektorów GNSS z programu GNSS Solutions
Błędy pomiaru w module wyrównanie ścisłe osnów 3D GNSS
Kontrola spójności danych
Wyrównanie ścisłe osnów 3D i GNSS

W tym przykładzie przybliżymy sposób łącznego wyrównania wektorów pomierzonych metodą RTN z obserwacjami klasycznymi (kątami i długościami). Pomiar sytuacyjny wykonano w zwartym obszarze leśnym. W terenie nie odnaleziono pobliskich punktów osnowy, dlatego punkty o dogodnym horyzoncie pomierzono technika RTN w nawiązaniu do sieci stacji referencyjnych ASG-EUPOS. Do pomiaru satelitarnego wykorzystano punkty skrajne i punkty środkowe osnowy pomiarowej (inaczej pojedynczy ciąg byłby za długi i nie spełniałby wymogów rozporządzenia). Pomiar odbiornikiem Leica Viva z kontrolerem CS10 wykonano na każdym punkcie dwukrotnie z niezależną inicjalizacją odbiornika. Pojedynczy pomiar obejmował minimum 30 epok (z interwałem rejestracji 1 s). Następnie sporządzono raport z pomiaru RTN. Za pomocą formularza firmy Softline (LeicaRTKBaselineCGEO.frt) wygenerowano plik tekstowy z informacją o położeniu wykorzystanych stacji referencyjnych, wyznaczonych wektorach i pełną charakterystyką dokładnościową. Pozostałe punkty powiązano obserwacjami wykonanymi tachimetrem elektronicznym, a dane przetransmitowano bezpośrednio do programu C-Geo. Podobnie jak w pierwszym przykładzie niezbędne było oczyszczenie pomiarów (np. poprawa numeracji punktów) i oznaczenie punktów nawiązania.

Tachi2.png
















W celu późniejszego wyrównania obserwacji zestawionych w dziennikach pomiarowych zapisano je w bazie obserwacji w C-Geo. Można w niej składować wszystkie pomiary niezbędne do zakładania osnów, zarządzać nimi oraz je uśredniać.

Bazaobs.png


Tak przygotowane dane pozwalają przystąpić do wyrównania obserwacji oraz wyznaczenia najbardziej prawdopodobnych współrzędnych punktów osnowy pomiarowej. Prace rozpoczęto od wczytania do modułu wyrównania wektorów wyznaczonych metoda RTN, później zaimportowano obserwacje klasyczne w postaci kątów i długości boków. Ponieważ plik z odbiornika GNSS zawierał współrzędne geocentryczne stacji bazowych, możliwe było ich przeliczenie do właściwego układu płaskiego i wprowadzenie jako punktów stałych. Do wyrównania niezbędne są również błędy obserwacji. W przypadku wektorów GNSS wyznacza je oprogramowanie odbiornika, jednak w odniesieniu do obserwacji klasycznych ich wartości muszą być wprowadzone przez użytkownika. Na podstawie analizy pomiarów (np. pomiaru odległości w dwóch kierunkach oceniono dokładność pomiaru odległości na 30 mm w przypadku błędu stałego oraz 3 mm błędu systematycznego, zaś błąd pomiaru kata oszacowano na 30“. Po uruchomieniu procedury obliczeniowej następuje automatyczne wyznaczenie współrzędnych przybliżonych oraz wyrównanie wszystkich zebranych obserwacji (z niezbędnymi redukcjami) według metody C.F. Gaussa. Wyniki obliczeń przedstawia rysunek. Do operatu technicznego sporządza się raport z wyrównania dokumentujący cały proces obliczeniowy.

WyruWyru.png