Ustawienia systemu przed rozpoczęciem pracy

Z C-Geo Wiki
Wersja z dnia 13:45, 1 gru 2023 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Kopiowanie C-GEO na inne stanowisko)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Instalacja

Program najlepiej instalować w proponowanym przez instalator katalogu. Nie zalecamy instalacji C-GEO w katalogach systemu Windows jak np. "users" czy "program files".

W nazwach projektów i tabel można stosować polskie znaki ale lepiej unikać znaków specjalnych jak kropki, gwiazdki, ukośniki, znaków dolara itp. Po instalacji, aktualizacji program uruchamiać z menu pod prawym klawiszem myszki - Uruchom jako administrator.

Potem już nie należy uruchamiać jako administrator !

UR.jpg

Podczas pierwszego uruchomienia programu "jako administrator" rejestrowane są wszelkie biblioteki. Należy sprawdzić właściwości skrótu do C-GEO. Prawy klawisz myszki na ikonce skrótu do C-GEO i z menu wybrać "właściwości"

Okno właściwości powinno wyglądać tak:

Nie zaleca się zaznaczania czegokolwiek!

Skrot.jpg

Dla folderu w którym zainstalowany jest program oraz dla folderu z projektami ( o ile jest poza folderem programu) należy ustawić pełne prawa dostępu dla systemu i użytkowników. Zaznaczamy folder w Menadżerze plików (Eksploratorze czy innym programie systemowym, którego używamy do zarządzania plikami i folderami Windows), prawy klawisz myszki > Właściwości > Zakładka Zabezpieczenia - uprawnienia dla Systemu i użytkowników - Pełna kontrola - Zezwalaj.

Dostep.jpg

Antywirusy

Bywa że C-GEO jest uznawane przez program antywirusowy jako zagrożenie dla systemu i blokuje dostęp do programu. W tym przypadku należy się przyjrzeć ustawieniom antywirusa i czy program C-GEO należy do grupy programów tzw. zaufanych.

Programy antywirusowe z którymi mogą być są problemy z C-GEO:

Programy Avast, Kaspersky, Eset:

Z programami tymi nie ma problemu jeżeli ustawimy wyłączenie ze skanowania katalogu C-GEO W programie AVAST dodatkowo trzeba ustawić także ręcznie wyłączenie ze skanowania pliku cgeo8.exe

(wpisać w okienku np.: C-GEO/cgeo8.exe)


Linki do stron antywirusów z informacja o wykluczeniach ze skanowania:


Avast: https://support.avast.com/pl-pl/article/antivirus-scan-exclusions/#pc

Av.png

Kaspersky: https://support.kaspersky.com/KESWin/10SP2/pl-PL/128141.htm

Eset: https://help.eset.com/eav/16.1/pl-PL/idh_performance_exclusions.html


ByteFence Anti-Malware

Jeżeli program jest zainstalowany w systemie blokuje on pliki inicjacyjne jak projekt.ini, map.ini i inne. Jest to program antywirusowy, o którego istnieniu najczęściej nawet nie wiemy, ponieważ instaluje się on dodatkowo z innymi programami (ostatnio wraz z aktualizacją Javy lub z programu9 ESET NOD32 Antywirus). Objawem problemu najczęściej są komunikaty błędów „Access denied...” (dostęp zabroniony) , „Unable to write...” (brak możliwości zapisu) lub inne dotyczące dostępu do plików. Wynika to z tego, że ByteFence blokuje pliki inicjacyjne .ini, znajdujące się w każdym projekcie oraz w głównych katalogach programu.

Jeśli okaże się, że mamy zainstalowanego ByteFence'a niestety należy go odinstalować w całości. Program posiada wprawdzie możliwość dodania do „białej listy” wykluczeń, ale trzeba by dodawać każdy plik z osobna (również w nowo założonych projektach) – nie działa tutaj dodanie do wykluczeń tylko folderu lub pliku exe jak w innych programach antywirusowych.

Aby odinstalować program w systemie Windows należy wyszukać opcję „Dodaj/usuń programy” albo przez Panel Sterowania, albo przez wyszukiwanie. Następnie na liście zainstalowanych programów wyszukujemy ByteFence Anti-Malware i klikamy „Odinstaluj”. Po odinstalowaniu programu konieczny jest restart komputera.

Niestety program nie ma możliwości wyłączenia katalogu C-GEO ze skanowania tylko jest tzw. biała lista na której można wskazać tylko pojedyncze pliki. Więc program ten nie nadaje się do współpracy z programem C-GEO

BitDefender Total Security

Program blokuje ruch sieciowy z C-GEO, czyli problem jest zarówno z rejestracji programu (Błąd komunikacji z serwerem), jak i z walidacji (Access violation...) - należy znaleźć w programie możliwość wykluczenia C-GEO z blokady przez Zaporę.

Comodo

Program blokuje działanie SWDE. Też nie ma możliwości "uchronić" się od niego więc zalecamy nie instalowanie, bądź odinstalowanie w przypadku zainstalowanego tego programu

RAV AntiVirus

Program blokuje on pliki inicjacyjne jak projekt.ini, a dodanie folderu do tzw. „białej listy” wykluczeń nie rozwiązuje problemu. Nie zalecamy instalowania programu.

F-Secure

Jeżeli nie da się zarejestrować programu, należy w ustawieniach programu antywirusowego dać wykluczenie ze skanowania katalogu programu C-GEO i pliku cgeo8.exe

Secure.jpg

McAfee

Jednym z programów blokujących nawet uruchomienie C-GEO jest McAfee. Należy więc wykluczyć ze skanowania pliki w katalogu programu C-GEO. Jeśli działanie to nie przyniesie skutku- zaleca się odinstalowanie antywirusa McAfee.


Windows Defender (jak nie ma innego antywirusa w systemie)

w oknie Windows Defender włączyć zezwolenie na działanie C-GEO - w oknie z monitoringiem zdarzeń

Wyłączenie ze skanowania katalogu C-GEO :

Dla Windows 10:

Defender.jpg

Dla Windows 11:

Wykluczenia.jpg

Problemy z Defenderem są także przy pobieraniu instalacji/aktualizacji.(często traktuje plik jako zainfekowany). Jeżeli aktualizacje będziemy pobierać do katalogu C-GEO to Defender nie będzie ich usuwał.

Jeżeli plik pobierany jest do innego katalogu można ustawić wykluczenie w historii ochrony Windows defender. Wtedy klikamy na zablokowane zagrożenie - akcje - zezwalaj. Wtedy przy ponownym pobraniu pliku Defender pozwoli na pobranie i zainstalowanie z pliku

Defender1.jpg

Brak polskiej czcionki

Na niektórych stanowiskach może wystąpić problem z brakiem polskiej czcionki (np. w nazwie firmy, nazw projektów itp). W takim przypadku trzeba zmienić czcionkę na inną (np. angielską) . Zrestartować system i ponownie w tym samym miejscu zmienić na układ polski (ponowny restart systemu)

Jezyk.jpg

Kopiowanie C-GEO na inne stanowisko

Jeżeli zmienimy stanowisko na inne, a chcemy aby mieć te same ustawienia to najłatwiej zrobić to w taki sposób :

1. Anulujemy licencję na istniejącym stanowisku (pomoc - rejestracja)

2. Kopiujemy katalog C-GEO najlepiej na zewnętrzny dysk. (podobnie z projektami jeżeli są w katalogu poza C-GEO)

3. Kopiujemy z dysku zewnętrznego dane na nowy komputer.

4. Konieczne jeszcze jest przeinstalowanie C-GEO z pliku instalacyjnego z naszej strony[1]. Po prostu przeinstalowujemy program do istniejącego katalogu na nowym dysku

5. Uruchamiamy i rejestrujemy C-GEO na nowym komputerze

Wyświetlanie C-GEO na dużych monitorach

Zarządza tym system , albo aplikacja - we "właściwościach" skrótu w zakładce "zgodność". Jeżeli ustawimy "system" to Windows dostosuje automatycznie wyświetlanie C-GEO w systemie.


R.png

Jeżeli ustawimy "aplikacja" to C-GEO będzie wyświetlane zgodnie z rozdzielczością monitora. Możemy zmienić wyświetlanie ikonek wchodząc do "Opcje - parametry programu - inne"

Skalowanie.jpg