Import wektorów z programu GEONET

Pytania, problemy, propozycje rozwoju modułu
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 2856
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Import wektorów z programu GEONET

Post autor: FaFaL »

Witam
Część użytkowników programu C-GEO i najnowszego modułu wyrównania oblicza wektory z pomiarów statycznych za pomocą modułu postprocessingu programu Geonet, dlatego też chciałbym przedstawić sposób importu plików wynikowych postprocessingu do modułu Wyrównania 3D/GNSS.
W wyniku postprocessingu użytkownik otrzymuje plik dxdydz.obs (rozszerzeniem może być również .dd lub .auto, pewnie również .beta). Interesujące dla użytkownika są kolumny od 1 do 8 ponieważ zawierają one kolejno: Od pkt, Do pkt, dX, dY, dZ, mDX, mDY, mDZ.
Taki plik można z powodzeniem wczytać do modułu Wyrównania w C-GEO. W tym celu uruchomić należy moduł Wyrównania 3D/GNSS, przejść do zakładki Wektory i z menu pod przyciskiem "Wczytaj dane" wybrać "Plik tekstowy lub Excel" i wskazać plik z danymi.
Capture.PNG
Capture.PNG (58.81 KiB) Przejrzano 3792 razy
Na ekranie pojawi się ekran importu. Za pierwszym razem należy skonfigurować parametry importu, ale taki zestaw można zapisać aby następnym razem wybrać go tylko z listy. Funkcję "Ignoruj początkowe wiersze" ustawiamy na 0, separatorem kolumn jest SPACJA, zaś podział kolumn należy ustawić następująco:
OD - kolumna 2,
DO - kolumna 3,
dX - kolumna 4,
dY - kolumna 5,
dZ - kolumna 6,
sdX - dolumna 7,
sdY - kolumna 8,
sdZ - kolumna 9.
Po wprowadzeniu tych danych proponuję wykorzystać przycisk "Zapisz" znajdujący się w grupie "Schematy ustawień". Pozwoli to na przywołanie wprowadzonych ustawień przez wybranie zapisanego zestawu. Po kliknięciu w przycisk program poprosi o wpisanie nazwy zestawu, w przykładzie przedstawionym na powyższym zrzucie ekranowym wpisano "Geonet DX DY DZ mDX mDY mDZ".
Po wszystkich omówionych czynnościach wystarczy kliknąć przycisk OK, aby wektory pojawiły się w odpowiedniej zakładce. W celu zrealizowania wyrównania ścisłego niezbędne jest jeszcze aby użytkownik w zakładce Punkty wprowadził współrzędne stacji referencyjnych w odpowiednim układzie (np. 2000 czy 1992).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 2856
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import wektorów z programu GEONET

Post autor: FaFaL »

Dla osób które nie chcą same ustawiać kolumn załączyłem do postu plik który należy rozpakować i umieścić w katalogi BIN programu C-GEO.
Załączniki
Schematy importu wektorów.zip
(673 Bajtów) Pobrany 98 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ