GML-Obiekty,podobiekty
GML-Obiekty,podobiekty
Witam,
czy istnieje jakiś sposób, aby w C-GML przypisać obiekt do drugiego obiektu, tak aby np. filar stał się podobiektem nawisu, a w dalszej kolejności nawis stał się podobiektem budynku? Analogiczny przykład, mam budynek i w obrębie tego budynku chciałbym wydzielić dwie części, jedną o dwóch kondygnacjach, drugą o jednej kondygnacji (utworzyłem to poprzez opcję "Część budynku wyodrębniona ze względu na liczbę kondygnacji
nadziemnych"). Podobno te dwie wydzielone części mają być podobiektami obiektu budynek. Takich relacji wymaga ośrodek, bo w taki sposób prowadzą mapę. Czy istnieje funkcja, która wykonuje takie relacje?
Drugie pytanie dotyczy tego, czy punkt o określonej wysokości na przewodzie (SUPS01_xx) nie powinien mieć rzędnej dołu, zamiast rzędnej góry?
Przykładem jest to, że chcąc opisać rzędną załamania rury kanalizacyjnej dodaję na załamaniu "punkt o określonej wysokości na przewodzie", C-GML pobiera rzędną pikiety i umieszcza ją w polu "rzędna góry" podczas, gdy faktycznie jest to "rzędna dołu" (pomiar na przewodzie odkrytym).
Pozdrawiam serdecznie
czy istnieje jakiś sposób, aby w C-GML przypisać obiekt do drugiego obiektu, tak aby np. filar stał się podobiektem nawisu, a w dalszej kolejności nawis stał się podobiektem budynku? Analogiczny przykład, mam budynek i w obrębie tego budynku chciałbym wydzielić dwie części, jedną o dwóch kondygnacjach, drugą o jednej kondygnacji (utworzyłem to poprzez opcję "Część budynku wyodrębniona ze względu na liczbę kondygnacji
nadziemnych"). Podobno te dwie wydzielone części mają być podobiektami obiektu budynek. Takich relacji wymaga ośrodek, bo w taki sposób prowadzą mapę. Czy istnieje funkcja, która wykonuje takie relacje?
Drugie pytanie dotyczy tego, czy punkt o określonej wysokości na przewodzie (SUPS01_xx) nie powinien mieć rzędnej dołu, zamiast rzędnej góry?
Przykładem jest to, że chcąc opisać rzędną załamania rury kanalizacyjnej dodaję na załamaniu "punkt o określonej wysokości na przewodzie", C-GML pobiera rzędną pikiety i umieszcza ją w polu "rzędna góry" podczas, gdy faktycznie jest to "rzędna dołu" (pomiar na przewodzie odkrytym).
Pozdrawiam serdecznie
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Dzień dobry,
odnośnie drugiego pytania - rzędna góry jest wymogiem rozporządzenia w sprawie GESUT, jak na załączniku
odnośnie drugiego pytania - rzędna góry jest wymogiem rozporządzenia w sprawie GESUT, jak na załączniku
- Załączniki
-
- rzedna.PNG (128.1 KiB) Przejrzano 9437 razy
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Dziękuję za odpowiedź. W Ośrodku powiedzieli jednak, że przewody kanalizacyjne oraz przewody ciepłownicze powinny mieć wpisane rzędne dołu, w takim razie jak to rozumieć?
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Niestety, ale w ośrodku prawdopodobnie nie do końca poprawnie interpretują przepisy - zapis jest jasny i wszyscy producenci oprogramowania (zarówno my, jak i ci, którzy dostarczają je do ośrodka) trzymamy się tego zapisu - czyli na przewodzie wysokość to zawsze rzędna góry.k95n pisze:Dziękuję za odpowiedź. W Ośrodku powiedzieli jednak, że przewody kanalizacyjne oraz przewody ciepłownicze powinny mieć wpisane rzędne dołu, w takim razie jak to rozumieć?
Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej porozmawiać w ośrodku na ten temat, wskazać przepis prawa i poprosić o kontakt z ich dostawcą oprogramowania, który potwierdzi, czy również korzysta z rzędnych góry do opisywania przewodów.
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Jeśli chodzi Panu o filar - podporę to jest to obiekt związany z budynkiem, a nie z blokiem budynku (nawisem) i takich relacji nie ma w GML'u - jedyna relacja, jaka może zajść to nawis - budynek (EGB_BlokBudynku z EGB_Budynek), podpora - budynek (EGB_ObiektTrwaleZwiazanyZBudynkiem z EGB_Budynek). Innej możliwość wg przepisów i schematu nie ma.k95n pisze: czy istnieje jakiś sposób, aby w C-GML przypisać obiekt do drugiego obiektu, tak aby np. filar stał się podobiektem nawisu,
Relacje te robią się u nas automatycznie podczas eksportu pod warunkiem, że obiekty przylegają do budynku (topologicznie).
Jeśli obie części przylegają do budynku (przynajmniej jednym wierzchołkiem) to relacja ta utworzy się automatycznie przy eksporcie - potrzebne do tego będzie jednak pobranie najnowszego C-GML'a, który jest już na naszej stronie w dziale Do pobrania i wykonanie ponownego eksportu.k95n pisze: a w dalszej kolejności nawis stał się podobiektem budynku? Analogiczny przykład, mam budynek i w obrębie tego budynku chciałbym wydzielić dwie części, jedną o dwóch kondygnacjach, drugą o jednej kondygnacji (utworzyłem to poprzez opcję "Część budynku wyodrębniona ze względu na liczbę kondygnacji
nadziemnych"). Podobno te dwie wydzielone części mają być podobiektami obiektu budynek. Takich relacji wymaga ośrodek, bo w taki sposób prowadzą mapę. Czy istnieje funkcja, która wykonuje takie relacje?
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Ukierunkowaliście mnie Państwo.
Mam jednak jeszcze kilka pytań odnośnie tych relacji między obiektami.
Wstawiam plik PDF z krokami, które wykonałem po kolei aby stworzyć budynek.
https://drive.google.com/open?id=1kVsKo ... YIcuGSeusE
1.Czy wykonując kroki w kolejności takiej jak w pliku powyżej, wszystkie relacje, które powinny być zachowane zostaną zachowane?
2.W celu połączenia podpory relacją z budynkiem, musi się ona zawierać (lub przynajmniej posiadać jeden punkt wspólny) z bryłą tego budynku i taka relacja zostanie utworzona automatycznie. Dobrze rozumiem?
3. Pytanie nie związane z budynkiem. Mam osadnik przydomowej oczyszczalni, na nim mam właz do którego przypisuję wysokość "Punkt o określonej wysokości (sieć kanalizacyjna)" następnie opcja: punkty na urządzeniu gdzie przypisuję mu górę (wysokość pokrywy) i dół (głębokość do dna). W Ośrodku twierdzą, że wysokości powinny być przypisane do osadnika, jednak nie wydaje mi się, żeby to była prawda.
4. Da się w jakiś sposób sprawdzić jakie relacje między obiektami się utworzyły (tzn. co do czego się przypisało?)
5. Ostatnie pytanie. W jaki sposób według Państwa rozwiązać problem studzienki rewizyjnej? Nie bardzo widzę opcję, która by pasowała do takiego obiektu.
GML w naszym Ośrodku dopiero wchodzi, więc mam nadzieję, że niedługo to wszystko jakoś się unormuje. Tymczasem mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania posłużą mnie i innym użytkownikom.
Pozdrawiam serdecznie.
Mam jednak jeszcze kilka pytań odnośnie tych relacji między obiektami.
Wstawiam plik PDF z krokami, które wykonałem po kolei aby stworzyć budynek.
https://drive.google.com/open?id=1kVsKo ... YIcuGSeusE
1.Czy wykonując kroki w kolejności takiej jak w pliku powyżej, wszystkie relacje, które powinny być zachowane zostaną zachowane?
2.W celu połączenia podpory relacją z budynkiem, musi się ona zawierać (lub przynajmniej posiadać jeden punkt wspólny) z bryłą tego budynku i taka relacja zostanie utworzona automatycznie. Dobrze rozumiem?
3. Pytanie nie związane z budynkiem. Mam osadnik przydomowej oczyszczalni, na nim mam właz do którego przypisuję wysokość "Punkt o określonej wysokości (sieć kanalizacyjna)" następnie opcja: punkty na urządzeniu gdzie przypisuję mu górę (wysokość pokrywy) i dół (głębokość do dna). W Ośrodku twierdzą, że wysokości powinny być przypisane do osadnika, jednak nie wydaje mi się, żeby to była prawda.
4. Da się w jakiś sposób sprawdzić jakie relacje między obiektami się utworzyły (tzn. co do czego się przypisało?)
5. Ostatnie pytanie. W jaki sposób według Państwa rozwiązać problem studzienki rewizyjnej? Nie bardzo widzę opcję, która by pasowała do takiego obiektu.
GML w naszym Ośrodku dopiero wchodzi, więc mam nadzieję, że niedługo to wszystko jakoś się unormuje. Tymczasem mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania posłużą mnie i innym użytkownikom.
Pozdrawiam serdecznie.
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Tak, jak najbardziej relacje zostaną zachowane w takim przypadku. Nie uzwględnialiśmy jednak do tej pory możliwości wiązania powierzchniowego z budynkiem, ale już jest to dodane - wystarczy pobrać ponownie instalację C-GML'a z naszej strony internetowej (w przypadku C-GEO wystarczy wersja testowa);k95n pisze: 1.Czy wykonując kroki w kolejności takiej jak w pliku powyżej, wszystkie relacje, które powinny być zachowane zostaną zachowane?
Dokładnie tak.k95n pisze: 2.W celu połączenia podpory relacją z budynkiem, musi się ona zawierać (lub przynajmniej posiadać jeden punkt wspólny) z bryłą tego budynku i taka relacja zostanie utworzona automatycznie. Dobrze rozumiem?
Może chodzi o wysokości wlotów do osadnika jako dodatkowe pikiety?k95n pisze: 3. Pytanie nie związane z budynkiem. Mam osadnik przydomowej oczyszczalni, na nim mam właz do którego przypisuję wysokość "Punkt o określonej wysokości (sieć kanalizacyjna)" następnie opcja: punkty na urządzeniu gdzie przypisuję mu górę (wysokość pokrywy) i dół (głębokość do dna). W Ośrodku twierdzą, że wysokości powinny być przypisane do osadnika, jednak nie wydaje mi się, żeby to była prawda.
Tak, trzeba otworzyć wyeksportowanego GML'a przeglądarką internetową lub notatnikiem z funkcją kolorowania składni XML'a (np. Notepad++) i wyszukujemy odpowiednio pola, które odpowiadają za relacje, czyli:k95n pisze: 4. Da się w jakiś sposób sprawdzić jakie relacje między obiektami się utworzyły (tzn. co do czego się przypisało?)
budynekZWyodrebnionymBlokiemBudynku w obiekcie EGB_BlokBudynku - powinien być wypełniony referencją do identyfikatora EGB_Budynek
budynekZElementamiTrwaleZwiazanymi w obiekcie EGB_ObiektTrwaleZwiazanyZBudynkiem - jak wyżej
rodzajPunkt dla punktów wysokościowych bdot i gesut - atrybut jest w obiekcie, który posiada punkt i powinien być wypełniony referencją do obiektu GES/BDZ_PunktOOkreslonejWysokosci
Podobnie jest z innymi relacjami w GML'u- trzeba tylko znać nazwę atrybutu, w którym wpisana jest referencja - zwykle w rozporządzeniach jest to opisane jako association.
Ciężko nam powiedzieć Nie ma dokładnie zapisu na ten temat w rozporządzeniu, więc trudno powiedzieć, jaki obiekt będzie najbardziej właściwy - najlepiej byłoby jednak zapytać w ośrodku, jakim obiektem mają narysowane studzienki rewizyjne i w ten sam sposób rysować swoje. Być może odpowiednie będą tu zwykłe studzienki (pamiętajmy, że w świetle nowych rozporządzeń studzienka to właz plus komora w rzucie) z dopiskiem w polu informacja "rewizyjna". Ale to tylko sugestia - najlepiej uzgodnić to z ośrodkiem.k95n pisze: 5. Ostatnie pytanie. W jaki sposób według Państwa rozwiązać problem studzienki rewizyjnej? Nie bardzo widzę opcję, która by pasowała do takiego obiektu.
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Dziękuję za odpowiedzi. Co do tej kanalizacji to uwaga brzmi tak:
"Włazy kanalizacji i ich rzędne przypiąć jako podobiekty do osadnika" Tak jakby C-GML nie utworzył relacji między włazami, rzędnymi i osadnikiem. Wydaje mi się, że taka relacja powinna wystąpić.
"Włazy kanalizacji i ich rzędne przypiąć jako podobiekty do osadnika" Tak jakby C-GML nie utworzył relacji między włazami, rzędnymi i osadnikiem. Wydaje mi się, że taka relacja powinna wystąpić.
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Dobrze by było zwrócić uwagę inspektorowi na zapisy rozporządzenia w sprawie GESUT... (Rozdział 3. Katalog obiektów powiatowej bazy GESUT, §10, str. 34). Ten zapis nie pozostawia wątpliwości co do tego, że możliwa jest jedynie relacja między włazem a komorą podziemną. Co do relacji między punktem o określonej wysokości, a włazem i osadnikiem to mogą one występować, ale pod warunkiem, że umieszczono punkt o określonej wysokości w zależności geometrycznej z włazem, a także odrębny punkt o określonej wysokości w zależności geom. z osadnikiem.k95n pisze:Dziękuję za odpowiedzi. Co do tej kanalizacji to uwaga brzmi tak:
"Włazy kanalizacji i ich rzędne przypiąć jako podobiekty do osadnika" Tak jakby C-GML nie utworzył relacji między włazami, rzędnymi i osadnikiem. Wydaje mi się, że taka relacja powinna wystąpić.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Jeszcze raz dziękuję za wsparcie. Mam jeszcze jedno, mam nadzieję ostatnie pytanie w temacie, dostaliśmy w pracy taki plik:
https://drive.google.com/open?id=1mXheY ... PZOYG27L6t
Po zaimportowaniu do C-GML (Import-Mapa zasadnicza 2015) i kliknięciu 'pokaż wszystko' mapa się rozjeżdża, tworzy się jakiś punkt o współrzędnych x=0,5 y=0,5, który nawet po usunięciu nie znika z mapy, tworzy się jakaś linia, która jest nie widoczna w C-GML, a po imporcie do EWMapy wyświetla się jako "komora podziemna". Możecie Państwo sprawdzić czy u Was zaimportuje się poprawnie?
https://drive.google.com/open?id=1mXheY ... PZOYG27L6t
Po zaimportowaniu do C-GML (Import-Mapa zasadnicza 2015) i kliknięciu 'pokaż wszystko' mapa się rozjeżdża, tworzy się jakiś punkt o współrzędnych x=0,5 y=0,5, który nawet po usunięciu nie znika z mapy, tworzy się jakaś linia, która jest nie widoczna w C-GML, a po imporcie do EWMapy wyświetla się jako "komora podziemna". Możecie Państwo sprawdzić czy u Was zaimportuje się poprawnie?
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Tak, jest w C-GEO problem z geometrią jednego obiektu w tym GML - co prawda można skutecznie usunąć tę część odległą od reszty mapy (funkcja wycinania - "Nożyczki"), ale to generalnie nie rozwiązuje problemu.
Nasi programiści powinni w krótkim czasie zrobić obsługę tego przypadku. Dam znać jak będzie to gotowe.
Nasi programiści powinni w krótkim czasie zrobić obsługę tego przypadku. Dam znać jak będzie to gotowe.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Problem z komorą rozwiązany i poprawiony - do pobrania jest już nowy setup C-GML oraz C-GEO (u nas na stronie, w dziale Do pobrania).k95n pisze:Jeszcze raz dziękuję za wsparcie. Mam jeszcze jedno, mam nadzieję ostatnie pytanie w temacie, dostaliśmy w pracy taki plik:
https://drive.google.com/open?id=1mXheY ... PZOYG27L6t
Po zaimportowaniu do C-GML (Import-Mapa zasadnicza 2015) i kliknięciu 'pokaż wszystko' mapa się rozjeżdża, tworzy się jakiś punkt o współrzędnych x=0,5 y=0,5, który nawet po usunięciu nie znika z mapy, tworzy się jakaś linia, która jest nie widoczna w C-GML, a po imporcie do EWMapy wyświetla się jako "komora podziemna". Możecie Państwo sprawdzić czy u Was zaimportuje się poprawnie?
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Czy to oznacza, że na mapie, którą wezmę, np do celów opiniodawczych rzędne przewodów kanalizacji sanitarnej, deszczowej, będą oznaczały górną płaszczyznę przewodu tejże sieci ????
trazja pisze: ↑26 mar 2018, 14:20Niestety, ale w ośrodku prawdopodobnie nie do końca poprawnie interpretują przepisy - zapis jest jasny i wszyscy producenci oprogramowania (zarówno my, jak i ci, którzy dostarczają je do ośrodka) trzymamy się tego zapisu - czyli na przewodzie wysokość to zawsze rzędna góry.k95n pisze:Dziękuję za odpowiedź. W Ośrodku powiedzieli jednak, że przewody kanalizacyjne oraz przewody ciepłownicze powinny mieć wpisane rzędne dołu, w takim razie jak to rozumieć?
Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej porozmawiać w ośrodku na ten temat, wskazać przepis prawa i poprosić o kontakt z ich dostawcą oprogramowania, który potwierdzi, czy również korzysta z rzędnych góry do opisywania przewodów.
http://pbg.net.pl
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Według mnie chodzi tu o to, że wysokość przewodu podaje się w polu Rzedną góry, ale interpretacja zależy od sieci, to jest dla kanalizacji bodaj się podaje rzedną dołu rury, a dla wszystkich pozostałych takich jak gaz czy woda podaje się wysokość osi przewodu ... (przynajmniej tak mówią przepisy)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Szanowni Państwo.FaFaL pisze: ↑04 gru 2018, 14:41 Według mnie chodzi tu o to, że wysokość przewodu podaje się w polu Rzedną góry, ale interpretacja zależy od sieci, to jest dla kanalizacji bodaj się podaje rzedną dołu rury, a dla wszystkich pozostałych takich jak gaz czy woda podaje się wysokość osi przewodu ... (przynajmniej tak mówią przepisy)
Dalej nie rozumiem, jakie dane prezentowane są (będą prezentowane) na mapie prowadzonej w "nowej" technologii. Chodzi konkretnie o rzędną przewodów grawitacyjnych, ciśnieniowych. Dla przewodów grawitacyjnych rzędna "ślizgu" przewodu. czyli dolnej, wewnętrznej części przewodu. Dla ciśnieniowych - oś przewodu - i tu problemu większego nie ma.
Jeśli podam rzędną górnej krawędzi przewodu, to jedynie przy przewodach wykonanych z "cienkiego" materiału, można w przybliżeniu podać prawidłową rzędną "ślizgu" przez odjęcie średnicy.... Dla przewodów o grubości ścian 3cm i więcej będzie to wartość błędna.
Proszę o rozwianie wątpliwości.
Re: GML-Obiekty,podobiekty
Tak jak to FaFaL napisał - "rzędna górna" to nazwa atrybutu, który zawiera liczbę, a konkretnie wysokość. Natomiast co oznacza wysokość, czy jest to rzędna (wysokość nad poziomem morza w określonym układzie wysokości) osi przewodu, jego dna, czy górnej powierzchni, powinien wiedzieć ten, który ją pomierzył i ten, który ją analizuje na mapie.
Przepisy rozporządzenia w sprawie mapy zasadniczej definiują jedynie w jakim atrybucie obiektu GES_PunktOOkreslonejWysokosci ma być umieszczona ta liczba. Na wszelki wypadek załączam ten zapis jeszcze raz:
Przepisy rozporządzenia w sprawie mapy zasadniczej definiują jedynie w jakim atrybucie obiektu GES_PunktOOkreslonejWysokosci ma być umieszczona ta liczba. Na wszelki wypadek załączam ten zapis jeszcze raz:
- Załączniki
-
- rzedna.PNG (128.1 KiB) Przejrzano 8494 razy
Pozdrawiam Jurek B.