Odbicie niwelety i jej modyfikacja

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
lukaszn

Odbicie niwelety i jej modyfikacja

Post autor: lukaszn »

Chciałbym zrobić dwie niwelety obok istniejącej niwelety (której mam dane parametry) w zmiennym odbiciu, od 0+0 do 0+210 - odbita 3,8m; od 0+210 do 0+235 odbicie płynnie przechodzi (klotoida) do 3,2m; od 0+235 do 0+280 - prosta odbita o 3,2m. Poradziłem sobie z początkiem odsuwając go o wartość "p" od istniejącej niwelety, w kilometrażu 0+235 zrobiłem wierzchołek łuku (R=0,01 Ł=0 K1=0 K2=0).
Po drodze mam w 0+85 zakręt w prawo i w 0+195 zakręt w lewo.

Mam problem z umiejscowieniem wierzchołków tych dwóch łuków.
Obrazek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3118
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Odbicie niwelety i jej modyfikacja

Post autor: FaFaL »

Czy nie lepiej zastosować funkcje dostępne w zakładce KRAWĘDŹ ? wątek http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... eta#p14012 można tam płynnie zmieniać wartość odsunięcia na poszczególnych odcinkach (pomocny jest rysunek w zakładce)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
lukaszn

Re: Odbicie niwelety i jej modyfikacja

Post autor: lukaszn »

Nie do końca. między 0+224 a 0+280 jest most. Od 0+280 do 235 jest spadek obustronny 2% i odległość belek od osi obiektu 2,9m. Od 0+235 do 0+210 droga zmienia spadek na jednostronny 7%, belki się rozjeżdżają na boki (jest zmienna odległość od niwelety obiektu). Mogę policzyć wysokości w osi obiektu i w osi cieku. Mam problem z liczeniem punktów na krawędzi mostu. Zrobiłem sobie program w excelu, który działa ale chciałem zrobić sobie też niweletę w cieku. Przez punkty kontrolowane dużo łatwiej mógłbym wykonywać wszelkie obliczenia i mniejsze ryzyko błędu.

Potrzebowałbym jakiegoś wzoru na współrzędne wierzchołka łuku lub jakieś porady, żeby można go wykreślić np w microstation. Szukałem tego wszędzie ale nie mogę znaleźć.
Będę wdzięczny za wszelkie rady.
lukaszn

Re: Odbicie niwelety i jej modyfikacja

Post autor: lukaszn »

hmm, linku do porad odnośnie krawędzi zauważyłem, że jest tam kolumna "przesunięcie niwelety". U mnie nie ma takiej kolumny.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3118
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Odbicie niwelety i jej modyfikacja

Post autor: FaFaL »

Powinno się dać wszystko uzyskać (choć by trzeba było pomyśleć jak to najlepiej wprowadzić). Ma Pan kolumny jak na załączonym obrazku ?
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (98.23 KiB) Przejrzano 685 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Odbicie niwelety i jej modyfikacja

Post autor: Jurek B. »

A osobna zakładka "Przesunięcie niwelety" została wprowadzona w styczniu 2011
Pozdrawiam Jurek B.
lukaszn

Re: Odbicie niwelety i jej modyfikacja

Post autor: lukaszn »

Mamy w firmie stare c-geo 7. Nie ma tam żadnych z tych opcji.
ODPOWIEDZ