GML - przypisywanie numerów pikiet

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
LukiLuki
_
_
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2018, 14:37

GML - przypisywanie numerów pikiet

Post autor: LukiLuki »

Dzień dobry.

Mam pewną uwagę w sprawie przypisywania numerów pikiet do obiektów. Gdy mam pikietę nie związaną z żadnym innym obiektem. np.: punkt wysokościowy naturalny, to nie ma problemu, przy wstawieniu symbolu na tą pikietę numer pikiety pojawia się w bazie obiektu w polu 'Numer'. Problem pojawia się na punktach, na których już coś narysowano, np. krawędź jezdni. Gdy chcę wstawić na nią symbol punktu wysokościowego w bazie nie pojawia się numer pikiety, tylko numer ukryty utworzony przez c-geo poprzedzony @. Aktualnie poradziłem sobie z tym wprowadzając w pierwszej kolejności obiekty punktowe, a następnie rysując przez te punkty np. jezdnię.

Czy da się jakimś sposobem wyłączyć przypisywanie punktów ukrytych (@)do obiektów punktowych, tak żeby zawsze przejmowały numer pikiety?

Dziękuję i pozdrawiam, Łukasz Wójcik
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: GML - przypisywanie numerów pikiet

Post autor: Asia T. »

Dzień dobry,
niestety nie ma takiej możliwości - jest to właściwość programu, czyli jeśli numer pikiety jest już zajęty innym obiektem ponowne wykorzystanie tej samej pikiety skutkuje nadaniem jej numeru z @. Z punktu widzenia eksportu do GML nie powinno się zmieniać tego na siłę, ponieważ może to zaburzyć tworzenie powiązań (relacji) punktów wysokościowych z obiektami, z drugiej strony dla samego wykonania pliku GML numery pikiet nie mają żadnego znaczenia, ponieważ numery pikiet w ogóle nie są eksportowane do GML - wymiana numerami punktów w tym formacie została ograniczona tylko do numerów punktów granicznych.
Także jeśli ta numeracja jest istotna dla Pana w samym programie trzeba ją wykonywać właśnie w takiej kolejności, jak Pan napisał - najpierw punkty wysokościowe opieramy o pikiety z numerem, a dopiero na nich rysujemy obiekty.
Najwygodniej chyba zrobić to od strony tabeli współrzędnych tam nadając kody punktom, a dopiero później rysować obiekty na mapie (przy czym proszę pamiętać o włączonej opcji w Opcje -> Parametry programu -> Mapa -> przypisanie kodów punktów do warstw).
LukiLuki
_
_
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2018, 14:37

Re: GML - przypisywanie numerów pikiet

Post autor: LukiLuki »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
ODPOWIEDZ