Hc=0.00

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
KunziteSan
___
___
Posty: 53
Rejestracja: 18 mar 2014, 11:06

Hc=0.00

Post autor: KunziteSan »

Witam.
Czy program musi liczyć wysokości z tachimetrii przy hc=0? Na razie nie znalazłem takie opcji, a osobiście niezmiernie rzadko potrzebuje, by taka pikieta miała wysokość.

Kunzite
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Hc=0.00

Post autor: FaFaL »

Program nie liczy wysokości dla hc=99. Ja np. nawet dziś mam 300 punktów z hc=0.000 dla których potrzebuję wysokości - częste w geodezji przemysłowej.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Hc=0.00

Post autor: lfLF »

FaFaL pisze:Program nie liczy wysokości dla hc=99. Ja np. nawet dziś mam 300 punktów z hc=0.000 dla których potrzebuję wysokości - częste w geodezji przemysłowej.
Popieram powyższe. Jest dużo sytuacji gdzie wys. celu wynosi 0,000.
Z poważaniem flFL
KunziteSan
___
___
Posty: 53
Rejestracja: 18 mar 2014, 11:06

Re: Hc=0.00

Post autor: KunziteSan »

"Dużo" to pojęcie względne i nie dla każdego - ja większość robię w 2D (głównie roboty pod uprawn. nr 2). Ale c-geo ma chyba służyć wszystkim geodetom. Sam czasem mierzę bezlustrowo teren, jeśli jest taka możliwość, ale jak powiedziałem, jest to rzadkość. Dziwi mi tylko, że program nie ma opcji, albo ja jej nie widzę, aby taką sytuację uwzględnić. A wystarczyłaby zwykła opcja by ignorował wysokości przy hc=0. Kto potrzebuje - ten używa, kto nie to nie. Przy byle syt-wysie pełno jest narożników budynków, drzew, studni, słupów i innych obiektów, których nie mierzy się (lub nie da się zmierzyć) wysokościowo, a wysokości w dzienniku c geo wprowadzają w błąd, jakobym dokonał pomiaru wysokościowego tego elementu.

Nie macie po takim pomiarze trudności, jeśli opracowujecie mapę w innym programie. Jak przesiewacie taki pomiar, by nie brać wysokościówki z tych fałszywych pikiet? Dziwi mnie trochę, że nikt na to nie zwracał uwagi. Wysokość drzewa lub słupa to jego podstawa czy szczyt?

Przyznaje się, że to mocno komplikuję mi robotę przy syt-wysach. Co ciekawę, jak do programu nie wprowadzi się w ogóle wysokości Hc, program sam sobie doda wysokość sąsiednią (sic!).
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Hc=0.00

Post autor: Jakub Kwinta »

Dla pikiet które nie mają mieć liczonej wysokości w instrumencie trzeba wpisać 99 i program jej nie policzy. Na wydruku w dzienniku jest wtedy puste pole. Tak jak opisał to FaFaL powyżej. A zero trzeba zostawić w spokoju. Często mam osnowę na naklejkach i wysokość jest = 0. Przykładów z 0 można by mnożyć co już wyżej zostało opisane.
KunziteSan
___
___
Posty: 53
Rejestracja: 18 mar 2014, 11:06

Re: Hc=0.00

Post autor: KunziteSan »

Szkoda że brak ujednolicenia w stosunku do instrumentów - Leica np przy bezlustrowym podaje 0.000 - zmienianie tego na 99 to spory kłopot. Wpisywanie w instrument ma ten minus, że mierząc nie do końca wiem, jakim programem będę liczył. Skoro taki problem jest dodanie takie opcji (a jest np opcja dotycząca zerowej wysokości osi celowej) to sam sobie napiszę program, żeby modyfikował pliku eksportu 0.00 -> 99, powinno mi to zając ok 10 min, programiście c-geo zajęłoby 2 min, a korzystałby każdy. Jak nie , to zawsze pozostają inne wybory

Kunzite
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Hc=0.00

Post autor: grzes »

KunziteSan pisze:Szkoda że brak ujednolicenia w stosunku do instrumentów - Leica np przy bezlustrowym podaje 0.000 - zmienianie tego na 99 to spory kłopot. Wpisywanie w instrument ma ten minus, że mierząc nie do końca wiem, jakim programem będę liczył. Skoro taki problem jest dodanie takie opcji (a jest np opcja dotycząca zerowej wysokości osi celowej) to sam sobie napiszę program, żeby modyfikował pliku eksportu 0.00 -> 99, powinno mi to zając ok 10 min, programiście c-geo zajęłoby 2 min, a korzystałby każdy. Jak nie , to zawsze pozostają inne wybory

Kunzite
Mozemy dodac opcje domyslnie wylaczona ktora bedzie skutkowac nie liczeniem h dla hcelu=0
Co do tego "Co ciekawę, jak do programu nie wprowadzi się w ogóle wysokości Hc, program sam sobie doda wysokość sąsiednią (sic!)." to jest "by design" - wysokosc wprowadzamy tylko tam gdzie sie zmienia
pozdrawiam
grzes
geoekspres
__
__
Posty: 37
Rejestracja: 18 kwie 2005, 11:52

Re: Hc=0.00

Post autor: geoekspres »

Można też w kilka sekund usunąć z dziennika wysokość instrumentu, albo skorzystać z opcji "przeliczenia"-->"dodaj (odejmij) zadaną wartość"-->"do wysokości lustra"
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Hc=0.00

Post autor: FaFaL »

Szkoda że brak ujednolicenia w stosunku do instrumentów - Leica np przy bezlustrowym podaje 0.000
co ma do tego instrument ? Przecież Leica liczy wysokość dla pikiet o hc=0.00 i C-GEO liczy takie wysokości - nie widzę tu problemu ujednolicenia :)
Po prostu Pan potrzebuje opcję, która wyłącza liczenie wysokości punktów o hc=0.000 (tak jak napisał Grzesiu), nie ma co tu wplątywać instrumentów itp
Pozdrawiam Rafał Kocierz
KunziteSan
___
___
Posty: 53
Rejestracja: 18 mar 2014, 11:06

Re: Hc=0.00

Post autor: KunziteSan »

FaFaL pisze:co ma do tego instrument ? Przecież Leica liczy wysokość dla pikiet o hc=0.00 i C-GEO liczy takie wysokości - nie widzę tu problemu ujednolicenia :)
Po prostu Pan potrzebuje opcję, która wyłącza liczenie wysokości punktów o hc=0.000 (tak jak napisał Grzesiu), nie ma co tu wplątywać instrumentów itp
W terenie - owszem, ale przecież mówimy o "obliczeniach" w c-geo i jego dziennikach, a nie o "obliczeniach" instrumentu. Z pomiaru zawsze biorę obserwacje, a nie współrzędne - drugim przypadku dyskusja o dziennikach tachimetrycznych jest bezprzedmiotowa. Pisałem o ujednoliceniu w stosunku do pliku obserwacji, w których hc jest zerowa, bo tak instrumenty zapisują pomiar bezlustrowy.. "Wplątywanie" instrumentów jest o tyle istotne, że taka opcja mogłaby być też przy imporcie obserwacji - program by wtedy przy wczytywaniu automatycznie zmieniał przy hc=0 na 99.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Hc=0.00

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej dodaliśmy pod prawym klawiszem opcję "Nie licz wysokości dla pikiet z hc=0.00"
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ