Kilka małych uwag

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1488
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Kilka małych uwag

Post autor: MarekOtt »

Chciałem przedstawic kilka małych uwag co do funkcjonowania C-Geo 8.0. Być może dla wielu nie są one istotne, jednak od dłuższego czasu mi jakoś przeszkadzają, a domyślam się ze usuniecie ich nie jest zbytnio skomplikowane dla programistów:

1. Podczas podglądu na listę projektów, z racji tej ze moje obiekty mają dosyć długą nazwę, muszę za każdym razem rozciągnąć okno projektów tak by było szersze. Przy ponownym uruchomieniu programu, szerokość ta sie nie zachowuje i ponownie muszę to robić. Czy dało by sie zapamiętać ustawienie szerokości tego okna od ostatniej korekty ? (patrz załącznik 1)

2. W obliczeniach - zarówno ortogonalnych, czy tachimetrycznych, podczas wczytywania zadania, wyświetla sie lista, na ogół sortuję po datach, po ponownym otwarciu tego okna, program znowu sortuje po swojemu. I ponownie, czy dało by sie tak, by program zapamiętywał ostatnie ustawione sortowanie ?

3. W obliczeniach - głównie odległości i azymuty - gdy wczytuje zadanie, program wraz z zadaniem wczytuje współrzędne punktów w tabeli obliczeń. Niestety jeżeli współrzędne od czasu wklepania numerów punktów uległy zmianie, program pyta czy zmienić współrzędne tych punktów, a odległości liczy na starych współrzędnych. Żeby zaktualizować te współrzędne ponownie musimy wklepać numery tych punktów do tabeli by wczytał aktualne współrzędne. Może dało by się wprowadzić możliwość "odświeżenia" tej tabeli, jednym kliknięciem w specjalną ikonkę, po czym zaktualizowały by sie wszystkie współrzędne zgodnie z tabelą roboczą ? i od razu z "automatu" można by było wyliczyć odległości i azymuty

4. I ostatnie .. :) .. trochę trudniejsze...jak tam opcja w tachimetrii, obliczająca obserwację do pikiety która posiada już współrzędne... miło być w grudniu .. prawie marzec .. i nic :) .. tak tylko chciałem zapytać czy przypadkiem nie zapomniano juz o tym :)

Pozdrawaim
Załączniki
zalacznik nr 1
zalacznik nr 1
1.JPG (24.94 KiB) Przejrzano 2222 razy
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

zmiany

Post autor: Krzysiek Opole »

Jak najbardziej jestem za. To co napisałeś faktycznie denerwuje mnie a najbardziej sortowanie stanowisk w tachimetrii, najlesze rozwiązanie by było aby program pamiętał katalog w którym mam ostateczne dobre zadania tachimetryczne coś w rodzaju sieżki do katalogu tachimetrii.
Jeżeli chodzi o zadania ortogonalne podgląd numerów punktów obliczanych w danym zadaniu.
Dzienniki kątów i boków z zadań tachimetrycznych przydałoby się takie onienko podglądu stanowisk jak w obliczeniach tachimetrycznych ja czesto szukam po dacie pomiaru, a w tworzeniu dzienników takiego podglądu nie ma
:) pozdr. K.K. :)
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Post autor: Tomek83 »

Ja jestem również za tymi zmianami!
Podobnie jak MarekOtt czekam za :
opcją obliczającą obserwację do pikiety która posiada już współrzędne
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1488
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Post autor: MarekOtt »

wszytsko dziala perfekcyjnie (procz pkt.1 ktory update niezawieral)
co do obliczen tachimetri to jest wsyztsko OK, choc moze w miare mozliwosci podczas "doliczenia" obserwacji do pikiety ktora posiada jzu wsporzedne, przydalby sie komunikat z zapytaniem, czy te obliczenia doliczyc czy tez nie. Czasem zdarza sie przypadkowy wpis w dzienniku i wtedy moze sie to wsyztsko nam pomieszac.

Jeszcze raz dziekuje za te obliczenie tachimetri, to byl moj pomysl o ktorym juz pisalem za czsow wersji 7.5 chyba w 2006 roku :P
tata
__
__
Posty: 24
Rejestracja: 09 sie 2006, 17:52

Post autor: tata »

Istotnie doliczenie pikiety ze współrzędnych działa ale chyba można coś ulepszyć. Dane obliczane są w stosunku do nawiazania pierwszego kierunku. Najczęściej mamy więcej kierunków nawiązania niż jeden. Po ponownym przeliczeniu z otrzymanych danych współrzedne sie różnią. Takie rozwiązanie jak teraz zaproponowano, można przy odrobinie zachodu uzyskać z tabeli przez :stwórz stanowisko tachimetryczne. Tam jest podobnie z kierunkiem nawiazania. Śledziłem ten post z nadzieją, ze jednak obliczenia będą w tym miejscu uwzględniały wszystkie nawiązania. Życzę udoskonalenia, chociaż za to co jest już dzięki.
Pozdrowienia
tata
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Według mnie obliczenie obserwacji pikiety działa właściwie - tzn. jest wyliczane na podstawie A0 (azymutu zera limbusa) wyznaczonego z wszystkich punktów nawiązania.
Takie było nasze założenie i tak wynika z testów po opracowaniu: dla stanowiska które ma conajmniej dwa nawiazania, po obliczeniu współrzędnych wszystkich pikiet, wyciąłem obserwacje w jednej i obliczyłem ponownie - obserwacje są identyczne jak przed obliczeniem.
Oczywiście nie różnią się także współrzędne - one nie są liczone ponownie.
Pozdrawiam Jurek B.
tata
__
__
Posty: 24
Rejestracja: 09 sie 2006, 17:52

Post autor: tata »

Przepraszam. Tachimetria naprawdę działa. Jeszcze rano działało tak jak napisałem wyzej a tera działa jak należy. Dobrze, że jest w porządku. Jeszcze raz przepraszam.
Pozdrowienia
tata
ODPOWIEDZ