HELP !!

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
tadef
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:43

HELP !!

Post autor: tadef »

02-03-2011
Witam.
Może ktoś podpowie jak zmienić ustawienia - przypuszczam, że winależy po mojej stronie:
A - CGEO8
1 eksport mapy do innej mapy > I/O error 183 (naprawa I i II stopień nie pomaga).
2. aktualizacja ścieżki do rastra * w wersji CGEO 7 "pamięteł' ostatnią sieżkę. Teraz za każdym razem
ustawia się na samym "szczycie" systemu Windows.
3. Topologia przy większej ilości obiektów program "wisi" i tylko Ctrl+ Alt+Del > menedżer zadań (informacja - program
nie odpowiada) pozwoli zamknąć CGEO. Przy niewielkiej ilości obiektów aanaliza działa lecz brak możliwości
wydruku raportu -uważam, że wydryk jest bardzo potrzebny.

B - Cgeo PPC
1. W żaden sposób nie mogę zaimportować pliku tekstowego. Wprowadzam nazwę pliku tekstowego (wcześniej
wkopiowanego na wszystkie możliwe poziomy (karta SD, /Program files/ /Program files/Cgeo/ i tak dalej aż do
poziomu tabeli) i zawsze komunikat - plik o podanej nazwie nie istnieje. Próba ustawienia ścieżki do pliku >>
zamyka możliwość wyboru formatu - wymusza plik *.pcg. Jeżeli ktoś to sprawdził proszę o podpowiedź.
2. Jak ustawić parametry GPS żeby w opcji "idź do punktu" strzałki wskazywały odpowiednio północ i właściwy kierunek
do punktu. Testuję palmtopa (MIO 550) na znanych punktach 3 klasy i tylko dlatego, że wiem gdzie są jestem w
stanie trafić do punktu. Strzałki kręcą się w zakresie 360 stopni - w obcym terenie nie ma szans na dojście do
punktu. Co jest nie tak?
Dzięki za ewentualne porady.
Pozdrawiam Tadeusz Ferdyn.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8199
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: HELP !!

Post autor: Jurek B. »

Witam
1. Czy komunikat pojawia się po wybraniu mapy docelowej? Jeśli tak to proszę sprawdzić czy pojawi się także po wybraniu nowozałożonej mapy. Ten błąd sygnalizuje blokadę dostępu do wskazanego pliku.
2. Sprawdziłem w wersji 7 - u mnie też podpowiada zawsze ścieżkę do początku listy katalogów Windows - przekażę programiście aby ostatnio wybrana ścieżka do katalogu była pamiętana w tym miejscu.
3. Jeśli topologia "wisi" to niestety trzeba czekać - widocznie danych jest tyle że analiza zajmuje więcej czasu. Raport z topologii jest oczywiście potrzebny - mamy go w planach, ale nie podam teraz terminu.

C-GEO PPC:
1.Proszę plik do importu wskazać poprzez przycisk obok okna z nazwą pliku - tak można prawidłowo wskazać plik - z właściwą nazwą dysku i podkatalogów, po wciśnięciu ">>" można wybrać typ pliku "TXT"
2.Kierunki są pokazywane poprawnie wtedy gdy ustalona jest pozycja GPS, gdy jest ona zmienna, wtedy nie ma szans na wyświetlanie właściwych kierunków.
Pozdrawiam Jurek B.
tadef
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:43

Re: HELP !!

Post autor: tadef »

1. Komunikat o błędzie ukazuje się po wyborze Plik > eksport > do innej mapy, nie dochodzi do wyboru zakresu i mapy docelowej. Może są inne błędy? Eksportuję pas sekcji 10 000 ze strefy 65/5 do innej tabeli, żeby przetransformować do 65/4. Utworzone obiekty (szkoda, że nie ma tabeli danych z numerami sekcji) mają przykładowo takie parametry:
obiekt zamknięty, powierzchnia 4000,078000, powierzchnia rzeczywista 2715,24494. Może w tym coś jest , powierzchnia bez żadnych poprawek odwzorowawczych w układzie kartezjańskim, siatka 5x8 km, więc skąd te różnice?

3. Może w topologii pokazać "znak życia" obecnie martwy ekran. Do tego informacja z menedżera zadań Windows - "program nie odpowiada".

C-GEO PPC
1. Wybór plik>importuj otwiera puste pole "plik źródłowy" do którego wpisukę nazwę pliku(plik jest wkopiowany na wszystkie możliwe poziomy ścieżek. reakcja - "plik o podanej nazwie nie istnieje" Wybór [>>] otwiera ekran :
typ pliku pole wyboru (możliwa tylko jedna wyświetlona opcja) Plik PCG. Poruszanie się po ścieżkach [\ ..] otwiera dostęp tylko do plików pcg.
2. Co może być wskaźnikiem ustalomej pozycji GPS?. Stoję nieruchomo 5 minut i strzałki krążą dowolnie, a wskaźnik pozycji GPS (fajny krzyżyk) jest nieruchomy. GPS chyba dobry , bo gdy stoję na zadanym punkcie to informacja o odległości waha sie od 1,2 do 2,6m.

Pozdrawiam Tadeusz Ferdyn
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: HELP !!

Post autor: FaFaL »

2. Co może być wskaźnikiem ustalomej pozycji GPS?. Stoję nieruchomo 5 minut i strzałki krążą dowolnie, a wskaźnik pozycji GPS (fajny krzyżyk) jest nieruchomy. GPS chyba dobry , bo gdy stoję na zadanym punkcie to informacja o odległości waha sie od 1,2 do 2,6m.
Mam takie pytanie. Czy Pana palmtop ma wbudowany kompas ? W każdym odbiorniku GPS strzałka rysowana jest na podstawie kierunku w którym się idzie, czyli oprogramowanie myśli że przód odbiornika jest skierowany w kierunku poruszania się (tak jest domyślnie, ale czasem można przełączyć go tak aby myślał że odbiornik jest skierowany do północy itp) i tak jest w cGEO. Z tego wynika że stojąc prawie w miejscu nie da się pokazać strzałką kierunku w którym należy się udać. Wariowanie strzałki jest związane z dokładnością pomiaru, z każdym pomiarem (np. co 1sekunde) wyznaczana jest pozycja z jakąś dokładnością, więc stojąc w miejscu odbiornik myśli że się porusza w losowym kierunku. Dodatkowo nie wiem czy Pan zdaje sobie sprawę z dokładności urządzenia ? Dla takiego odbiornika +/-5 metrów to jest to samo miejsce (no czasem można zejść do 2m).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8199
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: HELP !!

Post autor: Jurek B. »

1. Przy eksporcie z innych map nie ma takiego samego problemu? Niech Pan prześle ten projekt z mapą przy której są błędy, może coś się uda u nas wykryć.

Jaka jest wersja tego C-GEO PPC?
Pozdrawiam Jurek B.
tadef
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:43

Re: HELP !!

Post autor: tadef »

Na wstępie moich pytań napisałem, że przyczynę niewłaściwych reakcj CGEO przewiduję po mojej stronie.
Liczyłem na podpowiedź czego szukać? Gdy zmieniłem system z WinXP na Win2000 wszystko OK.
Eksport: na innej partycji z Win2000 zainstalowałem CGEO8 z aktualizacją i eksport działa bez zarzutu (tej samej tabeli). Obawiałem się, że to stara tabela (4 lata) zawierająca potrzebne mi teraz obiekty jest uszkodzona.
Win XP z SP3 instalowałem w połowie lutego więc nie wiem dlaczego już błędnie działa.
Mogę działać na Win 2000 lecz mam problem - nie mogę na nim zainstalować NET Framework , domaga się instalatora Windos z wyższych wersji. niż w Win 2000 -może ktoś pomoże w tej instalacji. (NET jest potrzebny do Cgeo PPC).
Pisałem tez, że testuję palmtop na znanych punktach 3 klasy bo tak jest najłatwiej, Nie maiałem zamiaru szukać tą metodą punktów osnowy - ze wzgledów zdrowotnych nie działam zawodowo, chodziło o poznanie możliwości palmtopa.
Oczywiste, że do moich celów (spacerowo- pieszo - rowerowych)dokładność +/- 5m jest wystarczająca. Ważne aby kierunek do celu i orientacja pólnocy były stabilne. Niestety na razie tu mam problem (Do tych samych punktów przeliczonych na BL i wklepanych ręcznie do Automapy prowadzenie jest bvardzo dobre, tylko z odległością "plama",
gdy do punktu ok. 30 m - komunikat -jesteś u celu. w tym momencie przełączę się na Cgeo i dochodze na 3 - 5m).
Wersja Cgeo PPC v.2.0.1 daty plików odczytane z CD > 2010-02-09 .
Mapy samochodowe z Automapy [oza drogami są "puste" i dlatego zależy mi na wgraniu własnych map topo 10 lub 50.
Wracając do CGEO8 to chodziło mi o wgranie siatki podziału arkuszy top-50 full PL opracowanej kilka lat temu.
Marzy mi się opracowanie geotifów w układize 1992 i z lenistwa nie chciało mi się wklepywać ponownie 1500 punktów - o wiele prościej obiekty gotowe przetransformować. Jak wspomniałem nie działam gospodarczo, wymyślam zajęcia żeby nie zgupieć. Jako nieuleczalny "chomik" mam trochę map i np pełna mapa PL top-50 to chyba będzie coś.
W przyszłosci może uda sie to samo z pięknymi mapami WIG topo-100) z lat 30. Bardzo rozwlekle piszę, ale stara maruda nie umiem ograniczyć się do jednego wycinka, zawsze staram się widzieć i przedstawiać całość problemu.
Chyba to źle ale już z tego "nie wyjdę"
Po cichu liczyłem na Pana Rafała i nie zawiodłem się - Dziękuję!
Pozdrawiam Tadeusz Ferdyn
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: HELP !!

Post autor: FaFaL »

To może podpowiem jeden popularny program do nawigacji: OZI Explorer http://numerus.net.pl/ozi_wstep.html
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: HELP !!

Post autor: tuvalu »

To ja podpowiem program tMap - http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?t=16645
Wersja demo do przetestowania bezpłatnie. Działa na urządzeniach z Windows Mobile oraz na Windows CE (bez środowiska NET). Pracuje m.in. na współrzędnych w układzie 1965, 1992, 2000. W c-geo można przygotować prostą mapę typu punkty, linie, obiekty - wyimportować do pliku *.shp i wczytać ją do tMap. Program posiada funkcję GOTO która nawiguje do wskazanego na mapie punktu, podaje azymut oraz odległość w dziesiętnych częściach metra. Mapa jest na ekranie w układzie północ/południe więc nic nie wiruje. program posiada funkcję uśredniania pozycji GPS
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: HELP !!

Post autor: logis »

Panowie,
proszę pobrać sobie nowszą instalację cGeo PPC z naszego działu jest to wersja 2.1.5 i z tym importem z pliku tekstowego powinno już być wszystko w porządku.
Jacek
Jacek Małańczuk
ODPOWIEDZ