wczytanie rastra

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
kasia0925

wczytanie rastra

Post autor: kasia0925 »

Mam pytanie.Nie potrafie wczytać zeskanowanej mapy, robie wpasowanie rastra zgodnie z instrukcja do c-geo v07 a potem powinnam wczytać raster w okno mapy i nic z tego! Na zeskanowanej mapie chcę tworzyć rysunki na kolejnych warstwach, podobnie jak robi sie to w Auto Cad ale mam z tym problem. Czy może Ktoś cos podpowiedzieć???? Z góry dzieki.
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Post autor: Adam »

Chyba podałas za mało informacji, bo z tego co piszesz wynika, że wszystko jest ok.
-skanowanie
-wpasowanie
-wczytanie rcf lub tiff z georeferencjami na mape
Taki jest cykl, a diabeł tkwi w którymś szczególe. Opisz dokładniej co i jak robisz, to będziemy pomagać.
kasia0925

Post autor: kasia0925 »

Hello, wielkie dzieki. Juz piszę z czym problem. Mam zeskanowaną mapę w TIFF lub JPG. Robię wpasowanie rastra, zaznaczam dwa punkty dostosowania ( punkty na rastrze ) ( pokazuje mi sie tabela ze współrzędnymi, potem wprowadzam wpółrzędne terenowe dla tych punktów ) klikam na wpasuj raster. W instrukcji jest napisane ze po zakończeniu należy zamknąć okno, a nastepnie wczytać raster w tło mapy i powinno pokazać sie okno dialogowe z wpasowanymi rastrami. Niestety u mnie sie nie pokazuje!!! Po wczytaniu mapy w okno powinnam mieć po kliknieciu prawym klawiszem myszy menu, gdzie mogłabym wybrać opcję przyciaganie i rysować na rastrze, na poszczególnych warstwach ( przynajmniej tak wynika z instrukcji ). Do tej pory miałam doczynienia z AutoCad a tam tworzenie rysunków na warstwach na skanie mapy nie było bardzo problemowe, na C-geo pracuje od niedawna i mam z tym troche problem, bede wdzieczna za pomoc. Dzieki.
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Post autor: Adam »

Z opisu wynika, że niewłaściwie robisz wpasowanie. Należy robić to tak:
-otwórz okno wpasowania (np mapa-raster-wpasowanie rastra), otwiera się okno jeszcze puste ale już z tabelą do wpisywania współrzędnych terenowych
- wczytujesz raster (plik-wczytaj raster)
- wyświetli sie mapa, ustawiasz mapę aby widoczny był punkt o znanych współrzędnych (może być siatka krzyży i tak jest najlepiej), wpisujesz w tabele współrzędne albo nr punktu (program odczyta współrzędne z tabeli roboczej jeśli tam jest taki) i klikasz w ten punkt (zostanie on oznaczony czerwonym kółeczkiem). Robisz to samo z innymi punktami (krzyżami) i im więcej tym lepiej, dwa to zdecydowanie za mało.
- klikasz na żarówkę (obliczenie współczynników transformacji, któe masz dwie do wyboru H i A). Patrzysz czy nie zrobiłaś za dużego błędu (im bliżej zera tym lepiej)
- klikasz "wpasuj raster" i czekasz dłużej lub krócej aż wykona sie transormacja
- zamykasz okno wpasowania i wczytujesz gotowy raster do mapy (mapa-raster-wczytaj raster) na niej możesz robić wektoryzacje z rozwarstwieniem wg uznania
Uwaga ogólna. To samo możesz uzyskac uzywając narzędzi z legendy i druga uwaga, wygodnie jest użyć do kalibracji siatki kwadratów, bo program sam wczytuje współrzędne krzyży po wskazaniu jakiegoś. Ale tu potrzeba trochę treningu albo poszperania w tematach forum, bo ta sprawa była wielokrotnie omawiana, uściślana i opisywana.
Chyba wielkich błędów nie popełniłem przy tłumaczeniu, jeśli tak to niech ktos poprawi - uścisli.
Pozdrawiam i życze szczęsłiwych świąt.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Witam
Po wpasowaniu rastra zobacz czy przy pliku graficznym który wpasowałaś powstał drugi plik o tej samej nazwie ale o rozszerzeniu RCF (w katalogu C-GEO7\RASTER). Jeśli tak to problem wpasowania masz za sobą. Teraz zostaje jego wczytanie. Możesz go wczytać przez fukcje {mapa->raster->wczytaj raster}, jednak ta funkcja widzi tylko te rastry o rozszerzeniu RCF w katalogu {katalog C-GEO}\RASTRY. Można użyć również funkcji dostępnej w legendzie (w oknie mapy). Klikasz prawym klawiszem myszy na nazwye RASTRY i wybierasz "dodaj raster". Wyświetli się okno dialogowe i w nim wybierasz wpasowany raster. Ta funkcja ma tą przewagę iż rastry mogą się znajdować w dowolnych katalogach oraz widzi pliki z rozszerzeniem RCF oraz TIF. Dzięki tej opcji można wczytać rastry wpasowane w dowolnym programie CAD który potrafi zapisać georeferencje w tifie lub osobnym pliku). Po tej operacji raster powinien się pojawić na mapie (najlepiej użyć funkcji zoom aby zobaczyć wszystkie elementy na mapie). Co do wektoryzacji to najlepiej użyć okienka K-1 w którym wybieramy sobie rodzaj rysowanego elementu a program podczyta właściwe grubości i style linii oraz symbole (przewaga nad CADem bez nakładek). Dzięki powyższym możliwością można spokojnie zwektoryzować całą mapę zasadniczą, a następnie wydrukować korzystając z formularzy (aby mieć opis pozaramkowy).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zablokowany