"cuda" w wyrównaniu ścisłym

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
MCUG

"cuda" w wyrównaniu ścisłym

Post autor: MCUG »

Sorry, jeden załącznik niepoprawny.
Przesyłam 2 poprawne.

Pozdrawiam mcug
Załączniki
osn(z bł).jpg
osn(z bł).jpg (131.71 KiB) Przejrzano 9188 razy
osn(bezbł).jpg
osn(bezbł).jpg (87.55 KiB) Przejrzano 9188 razy
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Post autor: zbigniew »

W większości wyrównań przyjmuje się punkty nawiązania za bezbłedne. Wyrównywane punkty są zwykle minimum o klasę nizszej dokładności niż punkty nawiązania. Takie podejście wymuszają na nas instrukcje. Natomiast zakładając w wyrównaniu błedy punktów nawiązania - pzwalamy sieci pływać w całości . M in. stąd te róznice w wyliczanym mp. Jak do tej pory - ten aspekt wyrównania ścisłego cgeo nie był dla mnie problematyczny, że błedy punktów wyrównywanych sa większe - gdy punktom nawiązania przypisze się jakąś błędność.
Dziwi mnie natomiast operowanie ujemnymi współrzędnymi - generalnie jest to niepraktyczne , a nie wiem czy wtedy moduł wyrównania działa do końca perfekcyjnie.
Pozdrawiam Zbigniew P. :roll:
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Potwierdzam ocenę kolegi Zbigniewa - taki wpływ błędów nawiązania jest sensowny. Co do ujemnych współrzędnych - może to trochę nietypowe podejście wykonwacy, ale na wyniki obliczeń nie ma wpływu.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3124
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Ciężko się wypowiedzieć na temat tego wzrostu błędów średnich współrzędnych. Podał Pan za małą liczbę danych, zwłaszcza najważniejszej czyli m0. Z moich doświadczeń z używania błędów współrzędnych nawiązania (geodezja inżynieryjna) wynika że wszystko jest OK. Brakuje mi dalej funkcji która rysowałaby strukture obserwacji (z wartościami z pomiaru) na mapie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MCUG

Post autor: MCUG »

Gwoli wyjaśnienia.
M0 dla wyrównania sieci z bezbłędnymi punktami dowiązania wynosiło 1.22.
M0 z błędami punktów dowiązania 0.96, bez znaczenia czy błędy założono 2, cz 10 mm. Zrozumiałe jest, że błędy punktów wyznaczanych po wyrównaniu MOGĄ być większe w drugim przypadku, ale nie do przyjęcia jest aż taka rozbieżność!! Zwróćcie Panowie uwagę na to, że błędy dla punktów DOWIĄZANIA też są 10x większe niż ZAŁOŻONE. Niestety z logiki wynika że muszą się mieścić w założonych dokładnościach (w tym konkretnym przypadku 2 mm). Kilka programów obliczeniowych (których nie cierpię) np. GEO-PL, Winkalk takich numerów nie robi.
Błędność punktów dowiązania jest stosowana od ponad 20 lat przy budowie METRA w Warszawie, gdzie i ja od 22 lat dorzucam swoje 2 grosze do tej inwestycji i nie spotkałem się z aż takimi błędami.
Współrzędne ujemne są niestety standartem na obszarze Warszawy...
Pozdrawiam Maciek C.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3124
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

To faktycznie jest jakiś problem, ponieważ nie możliwe jest (z punktu widzenia teorii i jej poprawnej realizacji praktycznej) aby przy wartości m0=0.96 z m=0.002 zrobiło się m=0.02 - taki przypadek miałby miejsce tylko gdy m0=10. Jeśli Pan chce to z chęcią sprawdzę to u siebie, tylko by musiał Pan przesłać to zadanie na kocierz[tu wstaw małpę]agh.edu.pl
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MCUG

Post autor: MCUG »

Zadanie przekazałem.
Jeszcze kilka spostrzeżeń do założeń wyrównania ścisłego:

* mp decyduje o wielkości "poluzowania" sieci, a co za tym idzie
* mpw punktów nawiązania powinno być mniejsze niż mp danego punktu oraz
* poprawki do współrzędnych punktów nawiązania powinny się mieścić w
założonym mp.

Z poważaniem
Maciek C.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3124
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

mp decyduje o wielkości "poluzowania" sieci, a co za tym idzie
Fakt
* mpw punktów nawiązania powinno być mniejsze niż mp danego punktu oraz
- nie zawsze tak będzie, są wypadki kiedy błąd mp punktu wyrównywanego może być mniejszy od mp punktów nawiązania - gdy duża liczba odbserwacji nadliczbowych - nawiązanie wielokrotne
* poprawki do współrzędnych punktów nawiązania powinny się mieścić w
założonym mp.
Tak będzie jeśli współrzędne punktów nie są obarczone błędami grubymi - kiedy współrzędne są zgodne z wyrównywanymi obserwacjami (w zakresie dokładności). Jeśli obserwacje będą dokładniejsze od współrzędnych to wtedy ewentualne poprawki będą odniesione do współrzędnych i mogą przekraczać wartość mp.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MCUG

Post autor: MCUG »

ad cytat 2
Miałem na myśli mp i mpw punktów nawiązania. Punkty wyrównywane mogą przyjmować różna wartości w zależności od jakości pomiarów

ad cytat 3
Prawda. Jakoś nie mogłem sobie wyobrazić grubych błędów w osnowie podstawowej.

Pozdrawiam MC
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3124
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Miałem na myśli mp i mpw punktów nawiązania. Punkty wyrównywane mogą przyjmować różna wartości w zależności od jakości pomiarów
Taaaaa, taka sytuacja będzie jeśli m0=<1, ale gdy m0>1 wtedy puchnie cała macierz wariancyjno-kowariancyjna - również dla punktów stałych i w tej sytuacji mp_założone<mp_po_wyrównaniu
PS. Dostałem plik zadaniem, jak tylko znajdę chwilkę przejrze załączone dane i dam znać.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MCUG

Post autor: MCUG »

"Jak mówisz to pewno wiesz". Tego akurat nie pomnę. Studia skończyłem 25 lat temu... (Tyle znajomych twarzy jedno nazwisko! Alzheimer...)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Witam
Proszę jeszcze wysłać mailem nam to zadanie wyrównania do softline. Sprawdzimy też ten przypadek.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3124
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Faktycznie wychodzą bzdurne wartości błędów jeśli wpisze się wartości mp dla punktów nawiązania, ale jeśli wpisze się mx=0.002 i np. my=0.002 to wszystko pasuje i wyniki są bardziej prawidłowe (mp=0.002 =>> mx=0.0014 my=0.0014). Czyli jest problem z uwzględnieniem prawidłowego mp
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MCUG

Post autor: MCUG »

Przepraszam, ale w jaki sposób można wprowadzić mx i my?

Pozdrawiam
Maciek C.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3124
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Hmmm, czy to podchwytliwe pytanie ??
Właściwie to dwie kolumny przed mp to mx i my i w tych kolumnach wpisujemy wartości mp/pierwiastek(2) a pole mp zostawiamy puste. W ten sposób przeliczyłem Pana przykład i wyniki są OK.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MCUG

Post autor: MCUG »

Matko Boska!!
Zaćmienie czy co? Wyszedłem na ślepca...
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3124
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Najważniejsze że rozwiązano sprawę i wyniki są poprawne.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MCUG

Post autor: MCUG »

Działa!
Dziękuje serdecznie.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3124
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Witam
od znalezienia tego błędu pojawiło się parę uaktualnień do C-GEO a ten problem dalej nie został rozwiązany. Załączam parę zrzutów (jeden ze złymi obliczeniami, a drugi dobry). Nie wiem jak autorzy rozwiązali technicznie sprawę uwzględniania mp dla punktów osnowy ale ja to robię przez przeliczenie mp na mx i my (mx=my=sqrt(mp)). Więc problem może tkwić w tym przeliczeniu bo jeśli ręcznie wpiszę właściwe mx i my to program już liczy dobrze.
Pozdrawiam
Rafał Kocierz
Załączniki
wstawiono mp=0.002 i uzyskano złe wyniki analizy dokładności
wstawiono mp=0.002 i uzyskano złe wyniki analizy dokładności
zle obliczenia.jpg (85.74 KiB) Przejrzano 8487 razy
wstawiono mx=my=0.001 i wszystko jest OK
wstawiono mx=my=0.001 i wszystko jest OK
dobre obliczenia.jpg (88.37 KiB) Przejrzano 8487 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zablokowany