Czy to możliwe

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
lmoszcz

Czy to możliwe

Post autor: lmoszcz »

Szanowni Panowie,
Geodeta wydał opinię na okoliczność czy postawiony płot został ustawiony na części gruntu sąsiada czy mojej. To co budzi moja wątpliwość to następujące stwierdzenia:
Słupek nr 11 znajduje się w odległości 90 cm od granicy zaznaczonej w protokole przyjęcia . I dalej słupek 10 – 81cm, nr 9 -72 cm, nr 8 61 cm, nr 7 -51 cm, nr 6 -41cm, nr 5- 32 cm nr - 21cm nr 3 -12 cm, nr 2 1 cm , nr 1 4 cm.
Oraz dalej biegły podaje odległości od granicy przyjętej w protokole czyli słupek 11 – 10 cm, 10 -10 cm,9- 11 cm, 8 -9cm,,7 -8cm, 6 – 8cm,6- 8 cm,5 7cm, 4, 6cm, 3,- 6cm
2- 5 cm, 1-17 cm.
Teraz pytanie czy tak może być. Chyba granice dowolne wyznacza się jako linie proste. Wiec jak to możliwe, zebu dwóch pomiarów uzyskiwać różne odległości w tych samych punktach. Nadto znak mierniczy utrwalony po poprzednim pomiarze jest 1 cm od słupka nr 11, a według mierniczego az 90cm.
Wykonuję rózne ekspertyzy techniczne i nie mogę wobec tego zrozumieć takiej geometrii. Za tą ekspertyzę geodeta policzył sądowi 17 godzin pracy ( 2,5 strony ).
Czy to tak może być. Jestem mocno zaskoczony. Może ktoś mi łaskawie odpowie.
Leszek
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to możliwe

Post autor: ariel0-0 »

witam.
Czy w tym przypadku nie chodzi o dwa różne protokoły przyjęcia przebiegu granic i wynikające z nich sprzeczne dane?
Have a nice day
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1149
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: Czy to możliwe

Post autor: maciekwu »

wydaje mi się, że Ariel0 ma rację i chodzi tu o dwa protokoły. Z treści pytania nie wynika tylko jakie to protokoły tzn. w jakich postępowaniach zostały sporządzone i jakie w związku z tym mają skutki prawne. Natomiast pytanie czy granica (nie wiem co ma znaczyć przymiotnik "dowolna") musi być linią prostą to odpowiedź jest oczywista: nie musi. Co do różnic dwu pomiarów to także odpowiedź oczywiście to że są różne jest normalne jeżeli różnica jest w granicach dopuszczalnego błędu
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Czy to możliwe

Post autor: energeo »

lmoszcz pisze:Szanowni Panowie,
Geodeta wydał opinię na okoliczność czy postawiony płot został ustawiony na części gruntu sąsiada czy mojej...
... Za tą ekspertyzę geodeta policzył sądowi 17 godzin pracy ( 2,5 strony ).
Leszek
Biegły zanim pojawił się u pana na gruncie jak i później wykonywał też inne czynności oprócz pomiaru. Pracy nie należy oceniać po objętości ekspertyzy.
Niestety wydaje się że dyskusja przez internet w sprawach wymagających wglądu w dokumenty jest niecelowa.
Może lokalnie zasięgnie pan porady.
pozdrawiam
wini
ODPOWIEDZ