Dziwactwa PODGiK w OPOLU czy może coś innego

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Dziwactwa PODGiK w OPOLU czy może coś innego

Post autor: FaFaL »

Witam
Ostatnio dowiedziałem się, że PODGiK w Opolu wymaga aby transformację pomiędzy układami 1965 i 2000 wykonywać za pomocą specjalnie opracowanego programu dostępnego pod tym adresem http://www.powiatopolski.pl/cms/php/pob ... id_dok=129. Czyżby starostwo uważało, że komercyjne programy liczą źle, może nie ufają geodetą, a może z powodu swojego lenistwa ? Na pewno nie jest tak, że programy komercyjne (np. C-GEO) liczą źle. Jeśli to nie jest problemem to może druga z propozycji, czyli obawa że coś sknoci geodeta. Należy Tu zauważyć, że zdecydowana większość geodetów aby przetransformować punkty z układu 2000 do układu 1965 po prostu wybierają odpowiednie funkcje w C-GEO i klikają "Oblicz", a przecież zgodnie z wymogami wytycznych G-1.10 taką transformację należy wykonywać dwustopniowo (najpierw transformacja matematyczna np. z uwzględnieniem poprawek globalnych, a następnie korekty Hausbrandta). Geodeci często zapominają o tym drugim stopniu, a praktyka wykazuje, że na niektórych obszarach korekty globalne nie wystarczają bo skopana jest osnowa szczegółowa i pomiarowa na podstawie których powstały mapy zasadnicze (korekty globalne zostały opracowane na podstawie I i II klasy). Winą można również obarczyć PODGiK za lenistwo - w końcu by musieli wydawać współrzędne punktów osnowy zarówno w układzie 1965 oraz 2000, a tak mają mniej roboty i wystarczy jak pamiętają aby wydać współrzędne tylko w jednym układzie (mam nadzieję że w układzie 2000 - trzymając kciuki że nikt nie sknocił ich obliczenia).
Udostępniony program wykonuje automatycznie oba etapy transformacji ponieważ w jednym z plików ma zaszyte wszystkie punkty osnowy dostarczone przez PODGiK Opole i na podstawie nich wprowadza niezbędne korekty lokalne. Należy jednak zauważyć, że program ten jest nie łatwy w obsłudze i uważam że wielu starszym geodetą przysporzy kłopotu.
Czy sprawę załatwiono elegancko ? Moim zdaniem nie bardzo ! Ośrodek powinien zainteresowanym osobą udostępnić pełen wykaz punktów w obu układach (tak jak firmie AlgoRes) aby sami mogli zdecydować w jaki sposób dokonywać przeliczeń. Przyznam, że jeśli bym takim zbiorem dysponował to bym napisał odpowiednią wtyczkę do C-GEO która by cały proces ułatwiła - zwłaszcza dla użytkowników C-GEO.
Czy geodeci z powiatu opolskiego są osamotnieni ? na pewno nie, bo takie specjalne programy wprowadzono np. na śląsku.
W tym przypadku można jedynie stworzyć wtyczkę która będzie pośredniczyć w wymianie danych z programem udostępnionym przez PODGiK, która wyśle punkty do odpowiedniego pliku tekstowego, uruchomi program do transformacji, użytkownik kliknie przycisk do obliczeń, wyłączy program, a następnie wtyczka zapisze odpowiedni raport z transformacji do C-GEO oraz zapisze punkty do tabeli.
Pozdrawiam
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Dziwactwa PODGiK w OPOLU czy może coś innego

Post autor: janek »

O co chodzi z firmą AlgoRes?
Janek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziwactwa PODGiK w OPOLU czy może coś innego

Post autor: FaFaL »

Firma AlgoRes napisała na zlecenie PODGiK program do transformacji z uwzględnieniem korekt lokalnych i Starostwo uznaje ten program za jedynie słuszny.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Dziwactwa PODGiK w OPOLU czy może coś innego

Post autor: janek »

Aha, rozumiem...
Janek B.
ODPOWIEDZ