Inewntaryzacja studzienki kanalizacyjnej

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
Azymut

Inewntaryzacja studzienki kanalizacyjnej

Post autor: Azymut »

Drodzy geodeci!!!! Podczas inwentaryzacji powykonawczej studzienki kanalizacyjnej podajemy średnicę włazu i komory. W jaki sposób poprawnie zapisać właz o średnicy sześćdziesięciu centymetrów i komory o średnicy metr dwadzieścia- (0.60/1.20, czy może 60/120). Sprawa na pozór błaha ale nie znalazłem żadnych wytycznych na ten temat, a co do tego jak nauczyli mnie w szkole mam wątpliwość. W g4 i w wytycznych próżno szukać. Pozdrawiam
Marcin

Post autor: Marcin »

Na szkicach zawsze opisuję właz jako k fi 600, studnię natomiast - st bet fi 1200 i nigdy nikt mi tego nie zakwestionował.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marioo »

Ja nie mierzylem jeszcze nigdy srednicy wlazu /nikt tego nie wymaga/ a srednice studni zawsze podaje sie w mm, czyli 1200. Nigdy nie zastanawialem sie dlaczego stosuje sie mm, poprostu od kiedy pamietam tak jest, byc moze dlatego, ze wszystkie srednice podaje sie w mm.
Pozdrawiam
Marcin

Post autor: Marcin »

marioo pisze:Ja nie mierzylem jeszcze nigdy srednicy wlazu /nikt tego nie wymaga/ a srednice studni zawsze podaje sie w mm, czyli 1200. Nigdy nie zastanawialem sie dlaczego stosuje sie mm, poprostu od kiedy pamietam tak jest, byc moze dlatego, ze wszystkie srednice podaje sie w mm.
Na kartach studni wymagana jest średnica włazu. Inna sprawa, że nie wszystkie ośrodki wymagają takich kart, co akurat jest na plus :D
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marioo »

Karty studni?? Dowiedziałem sie od starszych kolegów, że kiedys coś w tym stylu bylo tez u nas w ośrodku. Jeżeli to wygląda tak jak mi to opowiadano to naprawdę współczuje, wg mnie to robienie ton niepotrzebnej makulatury :)
Pozdrawiam
Azymut

Re: Inewntaryzacja studzienki kanalizacyjnej

Post autor: Azymut »

Pytając nie chciałem sugerować odpowiedzi... ale średnica włazu i komory powinna być traktowana jak każda inna czołówka więc powinna być zapisana z dokładnością do cm (szczegół I i II grupy). W technikum, później na studiach "wydaje mi się", że mówiono o zapisie 60/120 w domyśle cm. Na egzaminie na uprawnienia nikt mnie o to nie pytał i pewnie dlatego nie miał okazji oblać - ale jest temat do przemyśleń. Pozdrawiam
Marcin

Re: Inewntaryzacja studzienki kanalizacyjnej

Post autor: Marcin »

Azymut pisze:Pytając nie chciałem sugerować odpowiedzi... ale średnica włazu i komory powinna być traktowana jak każda inna czołówka więc powinna być zapisana z dokładnością do cm (szczegół I i II grupy). W technikum, później na studiach "wydaje mi się", że mówiono o zapisie 60/120 w domyśle cm. Na egzaminie na uprawnienia nikt mnie o to nie pytał i pewnie dlatego nie miał okazji oblać - ale jest temat do przemyśleń. Pozdrawiam
Hmm... nigdy nie widziałem ani nie słyszałem o opisie czołówek samej studni, tym bardziej włazu. Na szkicu zawsze podaje się odległości pomiędzy środkami studni, nie rozbijając jej na długość 'rury' i 'studni'.
Na projektach rozrysowanych studni zawsze podają średnicę w mm. Tak samo opisuje się przekroje rur. Na mapach są opisy np. kd 300 a nie kd 0,3.
Azymut

Post autor: Azymut »

Średnice przewodów z całą pewnością opisujemy z dokładnością do mm. Ale koledzy geodeci - jeśli studzienka ma 1.2 i znajduje się w zakresie mapy 1:500 kartujemy ją jako obrys a nie jako symbol. Wobec tego na szkicu konieczne jest podanie średnicy, podobnie jak w przypadku pomiaru powyk. budynku. Ale to są oczywiste oczywistości przecież. Mnie nurtuje tylko jedna sprawa jak zapisać średnicę, bo że trzeba ją wykazać na szkicu nie mam żadnych wątpliwości, nawet jeśli instrukcje nic o tym nie mówią.
geometr

Post autor: geometr »

Witam
Srednice podaję w metrach z dokładnościa do 2 cyfr po przecinku. Podobnie podaję obwód, gdy nie mogę pomierzyć średnicy, np. wysoki zbiornik stojący pionowo
Pozdrawiam
DarekK
ODPOWIEDZ