Szkic polowy i mapa w kolorach RGB

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
chodys
____
____
Posty: 151
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:47

Szkic polowy i mapa w kolorach RGB

Post autor: chodys »

Witam

Jakie macie doświadczenia z wymaganiem przez ODGiKi żeby szkice polowe i mapy z projektem podziału nieruchomości wykonywane były zgodnie z kolorami RGB podanymi w rozporządzeniu z 2021 w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej? Od zawsze robiłem szkice polowe ołówkiem, przedstawiając zarówno sieci jak i użytki w jednym kolorze "ołówkowym", a mapy z projektem podziału za wyjątkiem obiektów co do których jednoznacznie przepisy podają kolor (np. nowe linie podziału, powierzchnie nowych działek itp.) w kolorze czarnym, żeby była bardziej czytelna. Ostatnio mój PODGiK powołując się na §34, ust.2, pkt 2 rozporządzenia w sprawie standardów technicznych mówiący, że dokumentację sporządza się z zastosowaniem oznaczeń i symboli graficznych właściwych dla treści mapy zasadniczej, zaczął wymagać żeby wszystko sporządzać w kolorze. Jeszcze o ile w przypadku szkicu od biedy można się zgodzić, że jest czytelniejszy w kolorze (chociaż oddaje się też dopieszczone GMLe, więc raczej nikt nie miałby kłopotu z odróżnieniem przedstawionych elementów), to na mapie z projektem podziału w kolorze najważniejsze rzeczy jak czerwone linie podziału będą się gubić. Przecież kopię mapy zasadniczej (dawnej "opiniodawczej") mogę zamówić czarno-białą i nikt nie powie że nie jest to już mapa zasadnicza bo nie ma kolorków. Idąc tym tropem myślenia każdy projekt budowlany oddany na ZUD albo do wydziału budownictwa sporządzony na czarno-białej mapie d/c projektowych (zmienionej przez projektanta z kolorowej, żeby elementy projektowane były bardziej widoczne i jednoznacznie identyfikowalne) powinien być wyrzucony, bo czarno-biała mapa, to nie mapa skoro nie jest sporządzona "z zastosowaniem oznaczeń i symboli graficznych właściwych dla treści mapy zasadniczej".
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Szkic polowy i mapa w kolorach RGB

Post autor: kouczan »

I symbole drzew też trzeba wkreślać od szablonu? Średnicę symbolu zasuwy i odległości w kreskach przerywanych też mają zamiar sprawdzać? I pytanie zasadnicze: są gdzieś dostępne pisaki, gdzie można sobie kolor RGB wybrać? :shock: :shock:
Andyjas
__
__
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2019, 15:06

Re: Szkic polowy i mapa w kolorach RGB

Post autor: Andyjas »

Mnie już nic nie zaskoczy w tym państwie
ODPOWIEDZ