Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

Myślę , że przydała by się opcja poprawiania obserwacji tachimetrycznych w trakcie przeliczania poszczególnych zadań. Czasami współrzędne punktu zmierzonego ulegają zmianie z różnych względów.
Aby naprawić dziennik trzeba zaznaczyć punkty w tabeli i stworzyć zadanie tachimetryczne. Proponuję aby dodać taką funkcje w oknie które pojawia się po wykonaniu obliczeń i informuję że w zbiorze mamy
już taki punkt o innych współrzędnych . Obecnie są tam opcje uśredniania współrzędnych, zapisu nowych i inne. A można by było dodać jeszcze opcje popraw obserwację dla współrzędnych punktu która jest w bazie. Po takiej operacji powinna się automatycznie utworzyć kopia zadania tachimetrycznego z jakimś przedrostkiem, tak aby zawsze można było wrócić do obserwacji zmierzonych. Czasem trzeba poprawić kilka punktów pomierzonych z różnych stanowisk więc jest z tym trochu roboty. Po zmianie współrzędnych w bazie wystarczyłoby przeliczyć wszystkie stanowiska i zmienić obserwacje dla wybranych punktów.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jurek B. »

Jest może inne rozwiązanie tego problemu - jeśli do stanowiska dopisze Pan punkt który ma już współrzędne w tabeli roboczej, to przy liczeniu stanowiska, program wyznaczy dla niego obserwacje - może to wystarczy?
Pozdrawiam Jurek B.
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: lfLF »

Jurek B. pisze:Jest może inne rozwiązanie tego problemu - jeśli do stanowiska dopisze Pan punkt który ma już współrzędne w tabeli roboczej, to przy liczeniu stanowiska, program wyznaczy dla niego obserwacje - może to wystarczy?
To jest to!!!! :D
Z poważaniem flFL
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

Tego rozwiązania nie znałem. Myślę , że w zupełności wystarczy. Wystarczy wpisać numer punktu i wysokość lustra, reszta się sama policzy.
Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam..
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: MarekOtt »

Pan Jakub Kwinta w pierwszym poście podał pomysł na poprawianie obserwacje w oknie różnic na współrzędnych. Fajny ogólnie pomysł. Owszem mamy obliczenie obserwacji do współrzędnych, ale taki guzik byłby wygodniejszy, bo obserwacje poprawiały by się od razu i nie trzeba by było do tego wracać poprzez usuwanie obserwacji, aktualizowanie współrzędnych itp. :)
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

Szkoda ze jest małe zainteresowanie na dodanie takiej opcji. Od razu w trakcie liczenia poszczególnych stanowisk można by było wszystko naprawić przyciskając jeden guzik. Może jak trochu ucichnie zamieszanie związane z nowym rozporządzeniem programiści pomyślą o dołożeniu takiej opcji.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jurek B. »

Wielokrotnie zastanawiałem się nad tą propozycją, pomysł jest interesujący, ale może być problem z wykonaniem.
Okno informujące o różnicy współrzędnych po obliczeniu jest w C-GEO uniwersalne dla wszystkich modułów, więc dla tachimetrii trzeba by było dodać dla niego specjalną funkcjonalność. Może się to da zrobić, jeśli przekonam do tego jeszcze Grzesia :)
Pozdrawiam Jurek B.
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: WueM »

Mnie tam podoba się ten pomysł, nawet bardzo. Oj, jak bardzo! :D :wink:
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

Mam pytanie czy udało się Panu przekonać Grzesia do wprowadzenia tej opcji?
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: grzes »

Nikt nawet nie próbował :wink:
Sprawdze w tygodniu co sie da zrobic.
pozdrawiam
grzes
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: kristof »

Czy coś wiadomo kiesy jakiś postęp ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej jest już to gotowe.
Pozdrawiam Jurek B.
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: lfLF »

Sprawdziłem - jest OK :D Może dodać "tak na wszystkie"
Dla mnie b. ważne jest to że, zostało zachowane obliczenie danych pomiarowych dla p-ktu (nr) dopisanego do stanowiska tach. a mającego wsp. xyh w tabeli
Z poważaniem flFL
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:W wersji testowej jest już to gotowe.
extra :)
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

O to właśnie chodziło , podziękowania dla zespołu. Mam jeszcze pytanie czy dało by radę po użyciu tej funkcji automatycznie utworzyć kopię oryginalnego zadania tachimetrycznego, tak na wszelki wypadek gdyby ktoś sobie coś pochopnie przeliczył. Wiem , że można zrobić to samemu przed takimi operacjami ale czasem może to gdzieś umknąć. Proponuję dodać do zadania jakiś przedrostek albo coś takiego.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: grzes »

Jakub Kwinta pisze:O to właśnie chodziło , podziękowania dla zespołu. Mam jeszcze pytanie czy dało by radę po użyciu tej funkcji automatycznie utworzyć kopię oryginalnego zadania tachimetrycznego, tak na wszelki wypadek gdyby ktoś sobie coś pochopnie przeliczył. Wiem , że można zrobić to samemu przed takimi operacjami ale czasem może to gdzieś umknąć. Proponuję dodać do zadania jakiś przedrostek albo coś takiego.
Zadanie w c-geo nie jest zapisywane automatycznie. Jesli uzytkownik kliknie "zapisz zadanie" to poprzednia wersja pliku zostaje na dysku z rozszerzeniem "tc~" (zadanie tchimetryczne)
pozdrawiam
grzes
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

No to dobrze, zawsze da się wrócić do pomiaru z terenu.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

Mam pytanko , czy dałoby się wprowadzić lekką poprawkę odnośnie punktów bez wysokości. Czasem mierzymy jakiś budynek bez lustra więc w wysokości wpisuje się 99 i program nie liczy wysokości. Przy użyciu opcji przelicz obserwację do pikiety program przelicza wszystkie obserwację do wysokości 0 i jest wesoło. Można by przyblokować w takich przypadkach wartość kąta zenitalnego a przeliczeniu poddać tylko odległość skośną i kąt poziomy.
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: lfLF »

Jakub Kwinta pisze:Mam pytanko , czy dałoby się wprowadzić lekką poprawkę odnośnie punktów bez wysokości. Czasem mierzymy jakiś budynek bez lustra więc w wysokości wpisuje się 99 i program nie liczy wysokości. Przy użyciu opcji przelicz obserwację do pikiety program przelicza wszystkie obserwację do wysokości 0 i jest wesoło. Można by przyblokować w takich przypadkach wartość kąta zenitalnego a przeliczeniu poddać tylko odległość skośną i kąt poziomy.
Jest rzeczywiście b. wesoło. Przegapienie takiej sytuacji - strach pomyśleć.
Popieram to co powyżej.

Może gdy wys. p-ktu = 0 ( co nigdy nie jest prawdą - chyba że, obliczenia w układzie lokalnym ) do obliczeń przyjąć opcjonalnie kąt poziomy 100g lub wymóc wpisanie kąta. Wpisywanie kąta dla wielu pikiet byłoby kłopotliwe.
Z poważaniem flFL
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

Wiadomo już coś w tej sprawie? Może dało by się zblokować kąt zenitalny i przeliczyć tylko kąt poziomy i odległość skośną tak jak pisałem wcześniej.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: grzes »

Nie wiem czy dobrze rozumiem problem. Na razie zrobilem blokade - jesli hcelu=99 to nie zmienia wartosci w polu Kat zenitalny/DH. Prosze sprawdzic czy o to chodzilo.
wersja do testów
pozdrawiam
grzes
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

Kąt zenitalny jest zablokowany ale program źle liczy nową odleglość skośną. Jest mocna za długa co sugeruje , że jest przeliczana dla h = 0.
Program powinien przeliczyć ją bez uwzględniania wysokości punktów lecz mieć na uwadze wartość kąta zenitalnego. Kąt poziomy jest ok.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: grzes »

Z h=0 to nie mialo nic wspolnego - przyblokowanie kata zenitalnego spowodowalo ze nie bylo liczone dh konieczne do dalszych przeliczen. Prosze pobrac raz jeszcze i sprawdzic jak to teraz wyglada
pozdrawiam
grzes
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: Jakub Kwinta »

Teraz jest dobrze, o to właśnie chodziło.

pozdrawiam i dziękuję za poprawkę
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Poprawianie obserwacji tachimetrycznych

Post autor: lfLF »

Po ostatniej aktualizacji tachimetria otwiera mi się tak jak na załączniku. Po "rozciągnięciu" - wczytanie kolejnego stanowiska i "powtórka z rozrywki".
WINDOWS XP.
Załączniki
tach.jpg
tach.jpg (99.68 KiB) Przejrzano 5618 razy
Z poważaniem flFL
ODPOWIEDZ