Porównanie współrzędnych

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Witam

Przy prównywaniu współrzednych pojawia sie potrzeba, sporządzenia wykazu wspołrzędnych pkt, które spełniają wymogi Rozporządzenia z porównania pkt. pozyskanych z PODGiK a pomierzonych na osnowę.
Taki dodatowy wykaz współrzędnych punktów do operatu, które mają pozostać w zasobie PODGiK nie zmienione.
Był by wielce pomocny jak również nie pozwolił by na pominięcie tego warunku Rozporządzenia.
Co niestety przytrafiło mi się przy sporym podziale.

Z powazaniem.
AM
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: MarekOtt »

No dobra, ale w czym problem, przecież mamy w menu obliczenia --> porównanie współrzędnych. Chyba że źle zrozumiałem temat.
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Witam

Może mało precyzyjnei się wyraziłem, chodzi mi o to, a zeby automatycznie powstał dodatowy wykaz współrzednych spleniajacy wymagania Rozporządzenia.
Wyłuskiwanie tych punktów, z modułu prównawczego, gdy mamy ich kilka to żaden kłopot ale gdy jest ich kilkadziesiąt to jest, może jakieś sortowanie powartościach np. Dp, ale ja bym wolał dodatkowy wykaz gotowy już do opertau


Z powazaniem.
AM
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8194
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: Jurek B. »

A czy to co jest w module Porównanie współ. nie wystarcza?
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (46.44 KiB) Przejrzano 11752 razy
Pozdrawiam Jurek B.
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Witam

W tym zestawieniu chodzi również a może przede wszytkim o pkt. które nie przekraczają wartości Dp odchylenia liniowego,
bo Osrodki chcą mieć oddzielny wykaz takich punktów.

Z powazaniem.
AM
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8194
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: Jurek B. »

Wystarczy więc użyć funkcji oznaczania punktów o mniejszym dp niż zadane, pozostałe usunąć z listy i zrobić ten raport.
Pozdrawiam Jurek B.
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Witam

Dziekuję, jakoś mi to umkneło. Pozdrawiam


Z powazaniem.
AM
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: MarekOtt »

geobiuro pisze:Witam

Dziekuję, jakoś mi to umkneło. Pozdrawiam


Z powazaniem.
AM

Dodam od siebie, polecam Ci prowadzić projekt w sposób taki że punkty z ośrodka z przedrostkiem np. "s", punkty kontrolne z przedrostkiem "k". Numeracja cyfrowa się pokrywa. Wtedy nie musisz nic ręcznie wklepywać w porównanie współrzędnych dajesz tylko kopiuj punkty z tabeli roboczej punkty z przedrostkiem "s" do lewej strony, punkty z "k" do prawej. To jest też fajnie i wygodne, dlatego że w tabeli roboczej punkty są zawsze posortowane w tej samej kolejności. Zaznaczam jednak że musisz mieć takie same nazewnictwo czyli np. s12, s14, s23 i k12, k14, k23.
Jeśli masz tyle samo punktów z "s" i tyle samo z "k" to ładnie wszystko się policzy. Jeśli coś się poprzesuwa, to znaczy że albo masz za dużo punktów kontrolnych, albo czegoś nie pomierzyłeś kontrolnie. Ja tak czasem robię masówkę dla paręset punktów granicznych, wszystko w moment :).
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Witam

Dzieki za sugestię z której skorzytam, ale ja miałem taką sytuację że około 90 pkt. było o róznej numeracji poradziłem sobie z tym w ten sposób, że połączyłem te punkty obiektem otwarty w tej samej kolejności te z pomiaru i te z osrodka nasteknie ikona kopiuj zaznaczone punkty i dalej wklej do "1" do "2", w ten sposób miałem je uprządkowane co do ich połozenia.
Pozdrawiam.

AM
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: MarekOtt »

Witam.

Czy można wprowadzić do porównania współrzędnych przypisywanie numerów z pierwszej lub drugiej kolumny do numeru punktu średniego uwzględniając przy tym usunięcie bądź dodanie czegoś w nazwie punktu.

Dla przykładu:
Mam g157a i g157b, chciałbym by średni punkt z tych dwóch punktów miał nazwę np. k157.
Załączniki
porownanie.JPG
porownanie.JPG (101.04 KiB) Przejrzano 11634 razy
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Witam

Czy w porównaniu współrzędnych można prosić o dodatkowe dwie kolumny pomiędzy Tabelą 1 a Tabelą 2 w, których to by zaznaczano stabilizację tych punktów. (Stabilizacja: Tak; Nie)
Informacja ta jest powiązana z dopuszczalnymi odchułkami " dx. dy, dp".


Z poważaniem
AM
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8194
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: Jurek B. »

Czy w porównaniu współrzędnych można prosić o dodatkowe dwie kolumny pomiędzy Tabelą 1 a Tabelą 2 w, których to by zaznaczano stabilizację tych punktów. (Stabilizacja: Tak; Nie)
Informacja ta jest powiązana z dopuszczalnymi odchułkami " dx. dy, dp".
Zastanawiałem się nad tym pytaniem i wydaje mi się, że można by tam umieścić dane z atrybutu STB jeśli taki jest w tabeli współrzędnych. Czy o to Panu chodziło?
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: ariel0-0 »

Popieram. Pomysł wydaje się być dobry. Gdyby jeszcze połączyć atrybuty STB z dopuszczalną odchyłką, różną dla różnych atrybutów, a przekroczenie sygnalizować np. kolorem czerwonym.
A co z punktami kontrolnymi? Dla punktów osnowy nie stosujemy atrybutów, zaś porównujemy osobno DX i DY, a dopuszczalne odchyłki są inne niż w przypadku punktów granicznych. To samo jeśli chodzi o osnowę wysokościową
Have a nice day
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Witam.
Jurek B. pisze:i wydaje mi się, że można by tam umieścić dane z atrybutu STB jeśli taki jest w tabeli współrzędnych
ariel0-0 pisze:Gdyby jeszcze połączyć atrybuty STB z dopuszczalną odchyłką, różną dla różnych atrybutów, a przekroczenie sygnalizować np. kolorem czerwonym.
Miałem inny pomysł, powyższe propozycje wydają mi się lepsze ale w związku z tym proponuję wprowadzić możliwość utworzenia pola STB równocześnie z tworzeniem nowej tabeli oraz możliwość sortwania pkt. po wykonaym obliczeniu porównania współrzędnych tak jak to można zrobić w tabeli ( sortować po kolumnach)
Atrybuty STB powinny być widoczne nawzajem pomiędzy "Tabelą" i "Porównaniem" niezależnie gdzie je wpiszemy.

Z poważaniem
AM
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8194
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: Jurek B. »

Sortowanie po wskazanej kolumnie jak rozumiem potrzebne by było aby uporządkować tabelę od najmniejszej wartości STB?

Co do możliwości określenia lub zmiany wartości STB w module porównania - skonsultuję się z programistą.
proponuję wprowadzić możliwość utworzenia pola STB równocześnie z tworzeniem nowej tabeli
W zasadzie to nie jest jedyne pole niezbędne w pewnych przypadkach - takich pól jest jeszcze kilka (BPP,ZRD itd.). Jakoś mi żal doprowadzać do tego by każda standardowo tworzona tabela współrzędnych miała pola, które nie zawsze i nie każdemu są potrzebne. Jeśli zaś są potrzebne - zawsze można skorzystać z funkcji:
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (77.58 KiB) Przejrzano 11096 razy
Pozdrawiam Jurek B.
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Witam.
Jurek B. pisze:Sortowanie po wskazanej kolumnie jak rozumiem potrzebne by było aby uporządkować tabelę od najmniejszej wartości STB?
Również sortowanie po Dx Dy Dh "dl" w celu uporząkowania według wartości odchyłek Dx Dy Dh "dl".
Co do tworzenia pola "STB" to może być do wyboru Tak/Nie w oknie zakładania nowych tabel i tylko tą "STB", a jej miejsce widziałbym obok kolumny "Kod" w Tabeli, bo one mają tak dużo wspólnego z sobą.


Z poważaniem
AM
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: FaFaL »

Moim zdaniem, jeśli miałaby być dodatkowa opcja przy zakładaniu projektu to równie dobrze wystarczy raz założyć sobie czysty projekt, w tabeli dodać kolumnę STB. Po jej stworzeniu wystarczy zapisać szablon którego będzie się używało za każdym razem tworząc kolejne projekty - tyle samo klikania, a nie ma potrzeby dodawania kolejnej opcji.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: geobiuro »

Dobrze, a jak ją STB umieścić obok kolumny "Kod"

Z poażaniwm
AM
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: FaFaL »

Tego chyba aktualnie brak :( i taka funkcja umożliwiająca zmianę kolejności kolumn z zapisem jej do szablonu nie przeszkadzałaby nikomu :)
Przy okazji przydałaby się funkcja ukrywająca niepotrzebne chwilowo kolumny :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8194
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: Jurek B. »

Może to i jeszcze coś będzie lada chwila...
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: MarekOtt »

Porównywanie współrzednych wraz z dodatkowymi atrybutami jest super :), ale czy można by było je troche inaczej sformatować. Chodzi o dodatkowe przeryw między wierszami kolejnych punktów oraz o odpowiednie dopasowanie kolumn. Kolumny z wartościami atrybutów nie muszą być takie szerokie, kosztem np. kolumny Atrybut I. Choć najlepsza opcją by było gdyby ustawiało się to automatycznie dostosowując szerokości kolumn do długości znaków, tak by ciągi znaków nie było rozdzielane na dwa wiersze.

Proszę też o wprowadzenie możliwości zmiany tytułu zadania (chodzi mi o nazwę PORÓWNANIE WSPÓŁRZĘDNYCH)
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (63.29 KiB) Przejrzano 9840 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8194
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: Jurek B. »

Ciekawa propozycja, ale problemem jest "długie" ID - to ono wymusza tak szeroką kolumnę z atrybutami.
Ewentualnie, ta kolumna z atrybutami z pomiaru - jeśli dla punktów z pomiaru ID nie jest nadane z urzędu, to można byłoby ją zwęzić.
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: Jakub Kwinta »

W innym poście proponowałem aby ten raport domyślnie ustawić jako poziomy. I zmienić niego jego wygląd. Obecnie każdy porównywany punkt zabiera kilka wierszy. Gdyby go ustawić na poziomo można by to ograniczyć i przeorganizować tak aby całość była bardziej czytelna.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: MarekOtt »

Mam pytanie do kolegów.

Mam prawie 200 punktów do porównania. Bez problemu automatem utworzyłem zadania porównywanie współrzędnych. Wcześniej uzupełniłem wartości atrybutów (ZRD, BPP itp) dla punktów kontrolnych. Punkty kontrolowane (te ośrodkowe) atrybuty mają już wprowadzone (dostaje to w SWDE). Po dokonaniu porównania tworzę ten nowy raport z porównywaniem atrybutów. Problemem jest jednak by teraz stworzyć bazę tych 200 punktów z zaktualizowanymi atrybutami i ewentualnie współrzędnymi w przypadku potrzeby aktualizacji. Potrzebna by była tak jakby możliwość stworzenia punktów "różnicowych" z zaktualizowanymi współrzędnymi lub atrybutami. Wiadomo że atrybuty zawsze są aktualizowane i punkty ośrodkowe przemyją je od punktów z pomiaru kontrolnego, ze współrzędnymi jest trochę trudniej bo tu ważne jest te 0,15.

Dlatego chciałem zapytać, jak sobie z tym radzicie. Jest to bardzo karkołomne zadanie i żmudne aktualizowanie.

Myślałem sobie jak ja bym to widział i na tą chwilę wystarczyło by stworzyć jakiś możliwy eksport punktów z porównywania współrzędnych i atrybutów punktów do pliku tekstowego. Program pytał by jednak które atrybuty przypisać do danego punktu, czy te z punktów znajdujących się z lewej czy tych z prawej.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1130
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Porównanie współrzędnych

Post autor: marcinn »

możesz zrobić to w excellu- chyba najlepsze rozwiązanie.
ODPOWIEDZ