Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8196
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: Jurek B. »

patix26 pisze:Dziękuje a odpowiedź! :) Tak, szukałam i znalazłam ten wątek na tym forum. Jednak gdy wpisuje a = 0,006 b= 0,002 oraz błąd kąta 36 cc to 'mp' wszędzie wychodzi mi taka sama wartość jaką wpisałam dla 'a' czyli 0,006.. Dlatego mi tu coś nie pasuje... nie jestem pewna czy tak może być bo wygląda to tak jakby w ogóle nic nie obliczało.. Jeśli wpisze większe wartości dla 'a' to nadal nic się nie zmienia, ale jeśli 'b' zmienię wtedy mp się zmienia i 'mp' jest różne:P Wiem że takie kombinacje są bez sensu ale chciałam sprawdzić czy to 'mp' przy jakiś kombinacjach ulegnie zmianie.. liczę na pomoc!
Czy wie Pani jak liczy się błąd pomiaru odległości z dalmierza? Ta wiedza się przyda.

Poza tym proszę zwiększyć dokładność obliczania mp do 1mm (w okienku w którym podaje się wartości błędów pomiaru odległości i kątów w tachimetrii)
Pozdrawiam Jurek B.
patix26

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: patix26 »

Mam ustawioną dokładność mp do 1 mm.. zatem.. to jest prawidłowo zrobione?

Dziękuje za pomoc jeśli tak: )
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8196
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: Jurek B. »

Jeśli dokładność jest do 1mm to będzie widać zmianę mp w zależności od wartości współczynnika a oraz b zgodnie ze wzorem na błąd odległości.
Pozdrawiam Jurek B.
patix26

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: patix26 »

Obrazek
Tak to u mnie wygląda i wartości 'mp' są niezmienne
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8196
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: Jurek B. »

A dlaczego powinny być zmienne według Pani?
Pozdrawiam Jurek B.
patix26

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: patix26 »

Bałam się że jest coś nie tak.. wolałam się upewnić.. dziękuje za pomoc i poświęceniu mi chwili
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: FaFaL »

Tak na szybko, aby uwidocznić zależność. Proszę dać jednej pikiecie odległość 10 metrów, następnej 100, 500 i 1000m. Proszę sobie porównać mp. tych 4 pikiet.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
patix26

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: patix26 »

Dziękuje.. a mam jeszcze jedno pytanie.. dlaczego jak liczę niwelacje nie liczy mi mH? Wcześniej liczyło a teraz nic nie liczy..
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8196
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: Jurek B. »

patix26 pisze:Dziękuje.. a mam jeszcze jedno pytanie.. dlaczego jak liczę niwelacje nie liczy mi mH? Wcześniej liczyło a teraz nic nie liczy..
Może nie wprowadziła Pani m0 w lewej dolnej części okna niwelacji?
Pozdrawiam Jurek B.
patix26

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: patix26 »

Tak, tu stanowił mój problem. Dziękuje za pomoc :)
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: piotrt »

Dzień dobry
Czy jest możliwość przy obliczaniu błędu średniego położenia pikety wprowadzenia błędu położenia osnowy geodezyjnej? Zaczynają żądać atrybutów punktów granicznych "BPP" względem osnowy I klasy? (załacznik 1. do rozp. w sprawie ewidencji gruntów z 27 lutego 2015)
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: Jakub Kwinta »

Wystarczy w tabeli współrzędnych przy punktach nawiązania wpisać wartości błędów punktu mp oraz mh z opisów otrzymanych z urzędu w przypadku pomiaru z punktów osnowy państwowe.
Jeżeli robimy pomiar na punktach założonych GPSem to błędy punktów mamy w raporcie, jeżeli dodatkowo robimy wyrównanie wektorów + obserwacje klasyczne mp punktów osnowy pomiarowej same się zapiszą w tabeli po wyrównaniu.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: piotrt »

Witam
Tylko trzeba jeszcze dodatkowo uwzględnić błąd położenia punktu osnowy II klasy względem I klasy i :)
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: piotrt »

Może niedokładnie się wyraziłem ,ale jeżeli wykonujemy pomiar na punkcie III klasy ,to do obliczeń musimy dodać błąd położenia punktu II klasy względem I klasy (często punkty III klasy były nawiązywane po punktów osnowy II klasy)
akartgeo
__
__
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2015, 23:10

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: akartgeo »

Witam!
Według mnie nic takiego nie musimy i nie rozumiem toku myślenia tych, którzy "zaczynają żądać ......"

W rozporządzeniu MAiC W sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. 14 luty 2012. rozdział 6.
Jest napisane co to jest osnowa szczegółowa i jakie powinna posiadać błędy mp. Roztrząsać problemu ile błędu ma III względem II, a II względem I jest chyba nielogiczne.

Powinno się to pewnie robić przy kontroli operatu z założenia lub modernizacji osnowy szczegółowej, a nie przy pomiarze granic.

Rozumiem osnowę pomiarową względem szczegółowej i pomiar granic względem osnowy pomiarowej.

Rozporządzenie MSWiA W sprawi standardów technicznych.........
par. 16.2 - osnowa pomiarowa oraz par. 29.1.1, tu jest napisane, że szczegóły I grupy dokładnościowej określamy względem NAJBLIŻEJ położonych punktów poziomej osnowy geodezyjnej oraz osnowy pomiarowej, a nie osnowy I klasy.

Druga sprawa napisałeś: "Czy jest możliwość przy obliczaniu błędu średniego położenia pikety wprowadzenia błędu położenia osnowy geodezyjnej? Zaczynają żądać atrybutów punktów granicznych "BPP" względem osnowy I klasy? (załacznik 1. do rozp. w sprawie ewidencji gruntów z 27 lutego 2015)"

Który punkt załącznika nr 1 do w/w rozporządzenia o tym mówi ?

Pozdrawiam RW.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2016, 23:17 przez akartgeo, łącznie zmieniany 2 razy.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: piotrt »

Kolego -żeby nie być gołosłownym: fragment rozp ( str.150) i protokołu - i nic nie poradzisz , bo Ci nie zaklauzulują operatu...
Załączniki
rozp.png
rozp.png (20.87 KiB) Przejrzano 4005 razy
protokół.png
protokół.png (146.2 KiB) Przejrzano 4005 razy
akartgeo
__
__
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2015, 23:10

Re: Dokładność pikiety pomierzonej metodą biegunową

Post autor: akartgeo »

To chyba nie jest załącznik 1 Kolego.
Niech ci pan weryfikator w takim razie poda zgodnie z rozdziałem 6 Rozporządzenia MAiC W sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
błędy mp Klasy III,
Nic pomiędzy I - II - III przeliczać nie musisz.

Zapytaj jeszcze weryfikatora które rozporządzenie ważniejsze to w sprawie osnów, standardów, a może ewidencji :D
ODPOWIEDZ