Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchni

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchni

Post autor: Jurek B. »

Witam
Wprowadzamy do programu wzór na dopuszczalną różnice powierzchni obliczonej od pow. ewidencyjnej - par. 68.
Czy macie może jakieś sugestie co do:
- błędu punktu granicznego - czy przyjąć jakiś stały błąd, czy zrobić pole na podanie tej wartości?
- co w przypadku gdy działka jest trójkątna - wtedy nie ma przekątnych, a jeśli wtedy brać pod uwagę najkrótszy bok, to co w przypadku gdy działka ma więcej niż 3 punkty - czy wtedy do przekątnych wliczać też boki sąsiednie, a nie same przekątne, z może liczyć dla trójkąta jego wysokość z daneg punktu?

PS. Wydaje mi się że była na którymś z forów dyskusja na ten temat, ale teraz nie mogę do niej dotrzeć. Może ktoś podrzuci linka.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (7.17 KiB) Przejrzano 6543 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3118
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: FaFaL »

Jest to chyba jeden z najgłupszych wzorów jaki widziałem :/ Ani dobry do obliczeń ręcznych, ani do obliczeń automatycznych. Szczerze mówiąc nie wiem jak należy go stosować w przypadku działek o skomplikowanym kształcie (które nie są zbliżone do prostokąta). Można by go porównać z wzorem ścisłym na błąd pola powierzchni na podstawie błędów współrzędnych który jest prostszy do obliczeń automatycznych i może daje podobne wyniki. Ale chyba nawet gdyby dawał podobne wyniki to ktoś w ośrodku może marudzić, że mu wyszło inaczej no i będzie zwrot :/
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Jurek B. »

Akurat mi się podobają takie wzorki gdzie są sumowania, bo od razu wiem, że bez kompa ani rusz - ręcznie się człowiek zajedzie :)
Ale ten do ideałów logiki nie należy - nie chciałem pisać tego pierwszy :)
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: janek »

Więc do kogo teraz można miec pretensje, skoro na etapie uzgodnień międzyresortowych - a takie widziałem- nikt nie zgłaszał uwag co do zapisu tego wzoru. A wypowiadali się przedstawiciele SGP, GIG, PGK, MI...
Janek B.
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: zbigniew »

No dobrze a mp = ?. Czy ktoś poda właściwą- jedynie słuszną- metodologię określenia błędu średniego położenia punktu granicznego ?
Pozdrawiam Zbigniew P.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: janek »

Chyba chodzi o definicję z $2 ust.3 tegoż rozporzadzenia.
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Jurek B. »

Dodaliśmy w wersji testowej wyliczanie wartości tej dopuszczalnej różnicy powierzchni - zapraszam chętnych do testów, opcja dostępna w oknie edycji danych działki (na warstwie typu "działki"):
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (53.03 KiB) Przejrzano 6335 razy
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: janek »

Sprawdzałem i kryteria dokładnościowe bardzo wyśrubowane.
Brak mi raportu z obliczeń; wg mnie powinien byc wzór a także mp i d
Janek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3118
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: FaFaL »

Brak mi raportu z obliczeń; wg mnie powinien byc wzór a także mp i d
Janek B.
Według mnie wzór i mp jak najbardziej (można w zasadzie zamiast wzoru napisać iż odchyłka maksymalna została policzona zgodnie z rozporządzeniem .... art ..., ale wartość mp musi być koniecznie podana). Nie zgodzę się z potrzebą podawania d w raporcie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Jurek B. »

Wartość wyliczonej różnicy i wartość przyjętego mp w raporcie pojawi się za 2-3 dni.
Podawanie wartości d - powstać by musiała dodatkowa kolumna z wartością d dla każdego punktu załamania działki - nie wiem czy to ucieszy geodetów, a urzędnikowi raczej będzie chodzić wyłącznie o wynik dP.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: janek »

Wobec tego czekamy
Janek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: MarekOtt »

janek pisze:Sprawdzałem i kryteria dokładnościowe bardzo wyśrubowane.
Brak mi raportu z obliczeń; wg mnie powinien byc wzór a także mp i d
Janek B.
Ojj to prawda - dla przykładu wcześniej dla działki o pow. 1.2ha dp wynosiło +/- trochę ponad 0,0030ha, a w/g nowego wzoru przy mp 0,10m mamy 0.0011. No i jeszcze kształt samej działki ma wpływ.. oj będzie ciekawie przy oddawaniu operatów :).
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: janek »

Jeśli nie jest za późno, to wracając do sugestii Pana Rafała, podstawa prawna czy wzór, myślę, że ładniej będzie wyglądał wzór niż ...
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Jurek B. »

Ciężko będzie w edytorze wpisać pierwiastek z ułamkami żeby dobrze wyglądał- tam nie ma takich form raczej do dyspozycji.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: janek »

Szkoda, wyglądałoby bardziej szpanersko...
Janek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3118
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: FaFaL »

Jurek B. pisze:Ciężko będzie w edytorze wpisać pierwiastek z ułamkami żeby dobrze wyglądał- tam nie ma takich form raczej do dyspozycji.
Wiem ze to troszkę wiecej pracy, ale można by wstawić wzór jako bitmapę.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Michał Kozik

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Michał Kozik »

Kurczę, zawsze sądziłem, że pole powierzchni należy obliczać ze współrzędnych korzystając z wzorów Gaussa (vide załącznik) a błąd jej obliczenia z prawa przenoszenia błędów. Nową powierzchnię działki powinno się ujawnić, jeżeli błąd obliczenia nowej powierzchni jest mniejszy niż obliczenia starej. Punkty należałoby mierzyć dwukrotnie, np. z różnych stanowisk, a błąd obliczać jako błąd średniej arytmetycznej współrzędnych.
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (69.84 KiB) Przejrzano 6051 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3118
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: FaFaL »

Witam
Mała drobnostka...w wyrównaniu powierzchni działek przydałoby się dorobić funkcję obliczającą dopuszczalną odchyłkę na podstawie wzoru z nowego rozporządzenia (aktualnie jest bodaj z rozporządzenia 2001). Ale może tu nie trzeba, bo to w końcu sie robi z rozp w sprawie ewidencji gruntów z 2001r. ktoś biegły w tych sprawach by musiał sie wypowiedzieć.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Jurek B. »

Witam
Mam wątpliwości czy ten wzór (dla dopuszczalnej różnicy powierzchni analitycznej od ewidencyjnej dla jednej działki) może być stosowany do wyrównania pow. działek?
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3118
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: FaFaL »

Ja też nie :) ale tak zauważyłem i stwierdziłem ze kroś może bardziej obyty i po szkoleniu będzie wiedział :) ale można zostawić, ośrodki zweryfikują za nas, hihihi :lol:
Pozdrawiam Rafał Kocierz
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: janek »

Warsztaty w Częstochowie, szkolenie w Opolu - info ze strony GUGiK.
Może ktoś z Kolegów był uczestnikiem któregoś z tych spotkań.
Może jakieś materiały są dostępne?
Pozdrawiam Janek B.
Geo_Szymon

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Geo_Szymon »

Nie wiem czy juz ktoś podawal , ale blad sredni polozenia punktu granicznego wynika z obliczeń punktów mierzonych metoda biegunową patrz &33.pkt 2. A jeśli chodzi o wzor na powierzchnie, to jest naprawde cos z nim nie tak . Widac ze czysty teoretyk wymyslil.....
Michał Kozik

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Michał Kozik »

Geo_Szymon pisze:Nie wiem czy juz ktoś podawal , ale blad sredni polozenia punktu granicznego wynika z obliczeń punktów mierzonych metoda biegunową patrz &33.pkt 2. A jeśli chodzi o wzor na powierzchnie, to jest naprawde cos z nim nie tak . Widac ze czysty teoretyk wymyslil.....
Za ŚWINGiK'iem:
Wzór opracowany przez dr inż. Adama Doskocza (UWM), omawiany na łamach Przeglądu Geodezyjnego nr 4 z 2005r.


Wzór ten dyskutowany jest również na łamach forum PTG: http://www.ptg-org.pl/forum/viewtopic.p ... =186#p1848

A przy okazji tematu wątku - nie jest to wzór na błąd powierzchni, ale kryterium po spełnieniu którego w roboczej bazie danych ujawnia się pole ewidencyjne na podstawie pomiaru, i w dodatku stosowane dopiero wtedy, gdy nie zachodzą okoliczności wymienione w par. 68 ust. 1. A więc:
1) jeżeli pomiar wykonano z dokładnością większą niż pomiar źródłowy -> pokazuje się powierzchnię z nowych współrzędnych
2) jeżeli pomiar źródłowy nie był poprzedzony ustalaniem znaków granicznych -> pokazuje się powierzchnię z nowych współrzędnych
Jeżeli w/w przypadki nie zachodzą to pokazuje się starą powierzchnię, chyba że obliczona z aktualnego pomiaru jest różna od starej przynajmniej o wielkość obliczoną z omawianego wzoru (in plus aut in minus).

Co do rozp. w spr. EGiB - nie mam pojęcia...
Michał Kozik

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Michał Kozik »

Tutaj: http://www.um.gliwice.pl/bip/pub/pliki/ ... liwice.pdf jest prezentacja ŚWINGiK ze szkoleń na temat różnic między starym stanem prawnym, a nowym. Nie wiem, czy dla kogoś kto nie słuchał wykładu będzie pomocna, ale może się komuś przydać. Na stronie 78/107 tej prezentacji pokazany jest schemat zmian operatu ewidencyjnego, i jeśli dobrze pamiętam, to aktualizację operatu można przeprowadzić z urzędu na podstawie materiałów przyjętych do zasobu i jest to czynność materialno-techniczna, o dokonaniu której zawiadamia się strony, ale nie wydaje decyzji. I tak mi się kojarzy, że ŚWINGiK wskazał następującą ścieżką:

pomiar -> wprowadzenie nowej powierzchni do roboczej bazy danych -> przekazanie operatu do Ośrodka |=> ośrodek z urzędu wprowadza zmiany w operacie ewidencyjnym.

Zastrzegam jednak, że tak mi się kojarzy, spróbuję dodzwonić się do WINGiKa i wypytać go o to. Na marginesie, ŚWINGIK, pan Puzia, po tym szkoleniu wydaje się być człowiekiem kompetentnym i na poziomie, rozumiejącym że geodezja to nie czarne i białe, ale głównie szare, i nie wszystko da się zrobić jak to wymyślono w Ministerstwie. Np. nie wyobraża on sobie grzebania po starych operatach przy każdej robocie...
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozporządzenie MSWiA 9.11.2011 - wzór na błąd powierzchn

Post autor: Jurek B. »

Dziękuję za ten link - bardzo ciekawe materiały - w prosty sposób podano na tacy nowe przepisy.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ