Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: MarekOtt »

Chciałem napisać, że super działa opcja mapy porównania z terenem. Bardzo dobry pomysł na jej dodanie. Jedynie co to można by było jeszcze rozdzielić warstwę obiektów zmienionych, od ich nowego przebiegu (czerwone). Nie wiem też jak będzie w przypadku zmiany etykiet, np. zmiany nawierzchni, rzędnej itp. Nie mniej dziękuję, bo znacząco usprawni to prace.

Chciałem, jeszcze dopytać jeszcze o opcje tworzenia szkiców polowych. Wydawało mi się, że gdzieś ktoś wspomniał że wkrótce zostanie coś udostępnione, a było to chyba w październiku. Nie ukrywam, czekam :) bo już bliski jestem zakupu jakiegoś programu a'la Corel.

I ostatnie, czy wraz z pojawieniem się aktualizacji, można by było tworzyć taki temat jak ten, do dyskusji na temat poszczególnych aktualizacji - będzie możliwość pochwalenia zmian :D Można by było też założyć dział na forum, dla lepszego porządku :)

Pozdrawiam i Dobrego Nowego Roku :)
PrzemekN
___
___
Posty: 64
Rejestracja: 02 kwie 2008, 22:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: PrzemekN »

Faktycznie działa fajnie, tylko przy eksporcie do dxf nie eksportują się podwójne skreślenia.
PrzemekN
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: Asia T. »

PrzemekN pisze: 03 sty 2024, 09:18 Faktycznie działa fajnie, tylko przy eksporcie do dxf nie eksportują się podwójne skreślenia.
Niestety w tej chwili eksport skreśleń działa tylko dla obiektów usuniętych - proszę pobrać załączony plik i podmienić w katalogu C-GEO/bin :
LINIE2.dxf.TXT
(33.36 KiB) Pobrany 31 razy
Po resecie programu i eksporcie do dxf powinny pojawić się skreślenia.
Dla obiektów zmienionych programista potrzebuje trochę więcej czasu na poprawę eksportu tych skreśleń.
Aoschin
_____
_____
Posty: 337
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: Aoschin »

Testujemy funkcję generowania mapy porównania z terenem i jesteśmy mega zadowoleni ze stopnia automatyzacji, którą ta funkcja wprowadza.
Jedyne zastrzeżenie to brak wyróżnienia modyfikowanych/usuwanych/dodanych etykiet. Przydało by się, żeby nowe/modyfikowane etykiety były czerwone, a usuwane skreślone, najlepiej alternatywnym kolorem skreślenia. Szczególnie dot. to opisów punktów wysokościowych, ale też innych elementów, bo nie widzę, aby cokolwiek się pokazywało.
Pozdrawiam
Ao
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: MarekOtt »

Wydaje mi się, że po ostatniej aktualizacji, zniknął skrót CTRL + L jako --> ustaw domyślny styl linii. (CTRL + B działa prawidłowo)

Wydaje mi się także, że coś nie tak jest z rysowaniem obiektów otwartych po wcześniejszym użyciu rysowania obiektu z paska MZ21. Mimo kliknięcia w warstwę, dalej rysowany jest obiekt stylem z MZ21.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3118
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: FaFaL »

MarekOtt pisze: 05 sty 2024, 16:56 Wydaje mi się, że po ostatniej aktualizacji, zniknął skrót CTRL + L jako --> ustaw domyślny styl linii. (CTRL + B działa prawidłowo)
Skrót wyłączono bo była kolizja z inną funkcją :/
Na razie zostaje bez skrótu, chyba że uda się nam znaleźć jakiś jeden wolny - do czasu aż skończę opcję własnego ustawiania skrótów. Na razie opcje te są dostępne również pod prawym przyciskiem na mapie dla warstwy zaznaczonego elementu (nie tylko w legendzie).
2024-01-05_181040.jpg
2024-01-05_181040.jpg (193.84 KiB) Przejrzano 1480 razy
Wydaje mi się także, że coś nie tak jest z rysowaniem obiektów otwartych po wcześniejszym użyciu rysowania obiektu z paska MZ21. Mimo kliknięcia w warstwę, dalej rysowany jest obiekt stylem z MZ21.
Co do stylu rysowanego elementu, to mi się wydaje że zawsze tak było również z wykorzystaniem edytora mapy obiektowej, i czasem musiałem wejść w ustawienia stylu i wybrać domyślny. Pamiętam, że sam czasem z tego korzystałem, gdy chciałem coś rysować stylem budynku, ale wolałem to zrobić obiektem otwartym - wybierałem odpowiednią opcję z edytora mapy obiektowej, a później przełączałem sobie rodzaj linii... Aby wrócić do domyślnego stylu trzeba skorzystać z poniższej opcji:
2024-01-05_181707.jpg
2024-01-05_181707.jpg (29.98 KiB) Przejrzano 1475 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze: 05 sty 2024, 18:12
MarekOtt pisze: 05 sty 2024, 16:56 Wydaje mi się, że po ostatniej aktualizacji, zniknął skrót CTRL + L jako --> ustaw domyślny styl linii. (CTRL + B działa prawidłowo)
Skrót wyłączono bo była kolizja z inną funkcją :/
Na razie zostaje bez skrótu, chyba że uda się nam znaleźć jakiś jeden wolny - do czasu aż skończę opcję własnego ustawiania skrótów. Na razie opcje te są dostępne również pod prawym przyciskiem na mapie dla warstwy zaznaczonego elementu (nie tylko w legendzie).
2024-01-05_181040.jpg
Wydaje mi się także, że coś nie tak jest z rysowaniem obiektów otwartych po wcześniejszym użyciu rysowania obiektu z paska MZ21. Mimo kliknięcia w warstwę, dalej rysowany jest obiekt stylem z MZ21.
Co do stylu rysowanego elementu, to mi się wydaje że zawsze tak było również z wykorzystaniem edytora mapy obiektowej, i czasem musiałem wejść w ustawienia stylu i wybrać domyślny. Pamiętam, że sam czasem z tego korzystałem, gdy chciałem coś rysować stylem budynku, ale wolałem to zrobić obiektem otwartym - wybierałem odpowiednią opcję z edytora mapy obiektowej, a później przełączałem sobie rodzaj linii... Aby wrócić do domyślnego stylu trzeba skorzystać z poniższej opcji:
2024-01-05_181707.jpg


"do czasu aż skończę opcję własnego ustawiania skrótów"

To bardzo dobra wiadomość - kibicuję, trzymam kciuki i chyba nie tylko ja :)


"Co do stylu rysowanego elementu, to mi się wydaje że zawsze tak było również z wykorzystaniem edytora mapy obiektowej"

Coś chyba jednak się zmieniło - owszem to tak działało jak okienko edytora mapy obiektowej było otwarte - ale po jego zamknięciu wystarczyło kliknąć w legendzie warstwę i ustawienia domyślne wracały. Ostatnio trzeba klikać - tak jak Pan to opisał, a to dosyć uciążliwe jest jak robić to trzeba co chwilę. Może znowu trzeba poszukać jakiegoś wygodnego skrótu klawiszowego do - przywrócenia ustawień wybranej warstwy - a nie tej z edytora mapy obiektowej.
Aoschin
_____
_____
Posty: 337
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: Aoschin »

Aoschin pisze: 03 sty 2024, 15:21 Testujemy funkcję generowania mapy porównania z terenem i jesteśmy mega zadowoleni ze stopnia automatyzacji, którą ta funkcja wprowadza.
Jedyne zastrzeżenie to brak wyróżnienia modyfikowanych/usuwanych/dodanych etykiet. Przydało by się, żeby nowe/modyfikowane etykiety były czerwone, a usuwane skreślone, najlepiej alternatywnym kolorem skreślenia. Szczególnie dot. to opisów punktów wysokościowych, ale też innych elementów, bo nie widzę, aby cokolwiek się pokazywało.
Jest szansa na dodanie etykiet do MPzT?
Pozdrawiam
Ao
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: Asia T. »

Aoschin pisze: 19 sty 2024, 13:10
Aoschin pisze: 03 sty 2024, 15:21 Testujemy funkcję generowania mapy porównania z terenem i jesteśmy mega zadowoleni ze stopnia automatyzacji, którą ta funkcja wprowadza.
Jedyne zastrzeżenie to brak wyróżnienia modyfikowanych/usuwanych/dodanych etykiet. Przydało by się, żeby nowe/modyfikowane etykiety były czerwone, a usuwane skreślone, najlepiej alternatywnym kolorem skreślenia. Szczególnie dot. to opisów punktów wysokościowych, ale też innych elementów, bo nie widzę, aby cokolwiek się pokazywało.
Jest szansa na dodanie etykiet do MPzT?
Proszę pobrać wersję testową programu C-GEO, coś tam już dodaliśmy ;)

Edit: dodawanie etykiet zadziała tylko dla map założonych i zmodyfikowanych po pobraniu wersji testowej, dla wcześniejszych nie zadziała.
geodena
_
_
Posty: 5
Rejestracja: 17 sty 2024, 20:43

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: geodena »

W nowej opcji "Mapa porównania z terenem" generuję się sama geometria obiektów bez opisów, np. pikieta naturalna same kółko bez opisu rzędnej wysokości, obiekt typu "jezdnia" bez opisu rodzaju nawierzchni itp. Liczymy na poprawkę w aktaulizacji :wink:
Asia T.
Team
Team
Posty: 700
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: Asia T. »

geodena pisze: 22 sty 2024, 11:45 W nowej opcji "Mapa porównania z terenem" generuję się sama geometria obiektów bez opisów, np. pikieta naturalna same kółko bez opisu rzędnej wysokości, obiekt typu "jezdnia" bez opisu rodzaju nawierzchni itp. Liczymy na poprawkę w aktaulizacji :wink:
W wersji testowej jest już ta poprawka, tylko zadziała dla nowych map, założonych po pobraniu wersji testowej :)
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: MarekOtt »

Muszę jednak zgłosić uwagę co do problemów z wybieraniem warstw przy włączonym pasku aktualizacji MZ2021 itp.

Po używaniu z menu MZ2021 tworzenia obiektów, a następnie kliknięciu warstwy jako edytowalnej, nie zmienia się styl linii na ten domyślny z legendy, a zachowuje ostatnio włączoną warstwę i jej styl z MZ2021.

Problem dosyć dokuczliwy, którego kiedyś nie było.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: Jurek B. »

MarekOtt pisze: 25 sty 2024, 13:49 Muszę jednak zgłosić uwagę co do problemów z wybieraniem warstw przy włączonym pasku aktualizacji MZ2021 itp.

Po używaniu z menu MZ2021 tworzenia obiektów, a następnie kliknięciu warstwy jako edytowalnej, nie zmienia się styl linii na ten domyślny z legendy, a zachowuje ostatnio włączoną warstwę i jej styl z MZ2021.

Problem dosyć dokuczliwy, którego kiedyś nie było.
Tak było zawsze, czyli od początku wprowadzenia "paletek". Specjalnie sprawdziłem na wersji z grudnia 2022 r., gdy zostały udostępnione. Zmianę stylu linii na domyślny dla edytowalnej warstwy, gdy chce się przejść od działania na "paletkach", trzeba włączyć w tej funkcji:
Zrzut ekranu 2024-01-26 093216.png
Zrzut ekranu 2024-01-26 093216.png (5.89 KiB) Przejrzano 862 razy
Z kolei jeśli pracuje się w edytorze mapy obiektowej, to trzeba go wyłączyć, wskazać warstwę edytowalną i wybrać funkcję rysowania np. linii łamanych. Wtedy kartowane obiekty będą miały styl zgodny z warstwą. Tak też jest od początku funkcjonowania tego Edytora mapy obiektowej.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: MarekOtt »

Zgadzam się, tak było przy uruchomionym oknie mapy obiektowej. Wystarczyło zamknąć te okno, włączyć dowolną warstwę jako edytowalna - i styl linii był przejmowany z edytowanej warstwy.

Jednak od pojawienia się paska MZ2021 / MZ2015 już to tak nie działa.

Poniżej przedstawiam problem przy włączonym pasku MZ2021



Tutaj przy wyłączonym pasku MZ 2021




Chodzi mi o to, by nawet przy włączonym pasku MZ2021, przyjmowany został styl i kolor warstwy wybranej z legendy. Włączenie paska widoczności paska MZ2021 działa jak włączenie okna edytora mapy obiektowej.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: Jurek B. »

Tak działają paletki, więc jeśli są nieużywane, najlepiej je wyłączyć. Jeśli jednak chce się je mieć widoczne, ale kartować z ich pominięciem, wówczas, jak napisałem wcześniej, domyślny styl dla warstwy ustala się pokazaną przeze mnie funkcją Styl linii.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze: 29 sty 2024, 18:47 Tak działają paletki, więc jeśli są nieużywane, najlepiej je wyłączyć. Jeśli jednak chce się je mieć widoczne, ale kartować z ich pominięciem, wówczas, jak napisałem wcześniej, domyślny styl dla warstwy ustala się pokazaną przeze mnie funkcją Styl linii.
No to będzie chyba potrzebny intuicyjny i szybki skrót pod lewą ręką dla tej opcji o której Pan wspomniał, czyli "ustaw domyślny dla warstwy" ;)
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1130
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Aktualizacja wersja 8.16.12.29 z dnia 2023-12-29

Post autor: marcinn »

MarekOtt pisze: 30 sty 2024, 09:25
Jurek B. pisze: 29 sty 2024, 18:47 Tak działają paletki, więc jeśli są nieużywane, najlepiej je wyłączyć. Jeśli jednak chce się je mieć widoczne, ale kartować z ich pominięciem, wówczas, jak napisałem wcześniej, domyślny styl dla warstwy ustala się pokazaną przeze mnie funkcją Styl linii.
No to będzie chyba potrzebny intuicyjny i szybki skrót pod lewą ręką dla tej opcji o której Pan wspomniał, czyli "ustaw domyślny dla warstwy" ;)
Dobrze by było. Też już kiedyś prosiłem o jakieś rozwiązanie w tej kwestii.
ODPOWIEDZ